Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Światowy tydzień jaskry
Źródło: okulistyka21/ML
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 14.03.2018
 
 
11 marca rozpoczął się światowy tydzień jaskry – na całym świecie prowadzone są działania edukacyjne oraz profilaktyczne, a ich głównym celem jest uświadomienie ludzi, że jaskra, której skutkiem jest nieodwracalna utrata wzroku często przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty celem jej wczesnego wykrycia.
Jaskra to grupa chorób oczu polegająca na uszkodzeniu nerwu wzrokowego – zwoju włókien nerwowych przenoszących sygnał z oka do mózgu. Często przyczyną uszkodzenia jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. „Jaskra to neuropatia nerwu wzrokowego o nieznanej jak dotąd przyczynie, która nieleczona nieuchronnie prowadzi do utraty widzenia. Dlatego tak ważne, jest wczesne jej wykrycie i podjęcie właściwego leczenia” – mówi prof. A. Grzybowski, kierownik Katedry Okulistyki UWM oraz Prezes Fundacji Okulistyka 21, która prowadzi program edukacyjny dla pacjentów nt. jaskry w 2018 r.
Jaskra jest często nazywana cichym złodziejem wzroku, ponieważ do uszkodzenia nerwu wzrokowego dochodzi stopniowo, przez co ludzie nie zdają sobie z niej sprawy. Okresowo mogą wystąpić bóle gałek ocznych, bóle głowy, zamazanie widzenia, tęczowa aureola wokół źródeł światła, ale często te symptomy nie są kojarzone z chorobą oczu. Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, np. że nie zauważa przedmiotów znajdujących się po bokach, strąca je lub potyka się o nie (tzw. widzenie tunelowe), często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium.
W Polsce problem jaskry dotyczy ok. 800 000 osób, ale każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.
Fundacja „Okulistyka 21” realizuje w 2018 roku program edukacyjny dot. jaskry dla seniorów z powiatu poznańskiego, w ramach którego rozpowszechniane będą materiały edukacyjne oraz prowadzone będą wykłady na Uniwersytetach III Wieku.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe