Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
http://www.freepik.com/free-photos-vectors/background, image created by Kjpargeter

Szansa na nowy lek na choroby Parkinsona i Alzheimera?

Źródło: Mat. prasowe Emory University/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 05.07.2017
 
 
Naukowcy z Emory University w Atlancie odkryli enzym, który wzmaga neurotoksyczność w chorobach Alzheimera i Parkinsona. Jego zablokowanie mogłoby powstrzymać rozwój obu tych chorób u pacjentów. To nowy cel, jeśli chodzi o szukanie leków na te schorzenia.
Choć choroby Alzheimera i Parkinsona różnią się od siebie znacząco, pod względem biochemicznym mają ze sobą sporo wspólnego. W obu z nich przyczyną zmian neurodegeneracyjnych jest lepkie, nieforemne białko osadzające się w komórkach. W przypadku choroby Alzheimera to białko tau, które tworzy charakterystyczne splątki neurofibrylarne, a w chorobie Parkinsona główną rolę odgrywa alfa-synukleina, która formuje ciała Lewy’ego.

Dr Keqiang Ye i jego współpracownicy już wcześniej zidentyfikowali enzym – endopeptydazę asparaginową (AEP) – która powoduje, że białko tau staje się bardziej lepkie i toksyczne. Leki, które hamują AEP, powstrzymują rozwój choroby Alzheimera w modelu mysim. Z najnowszego badania wynika, że AEP może podobnie wypływać na alfa-synukleinę.

Zespół dr Ye odkrył, że w próbkach pobranych z tkanki mózgowej pacjentów z chorobą Parkinsona znajdują się fragmenty alfa-synukleiny, których nie znaleziono w próbkach pobranych od pacjentów z grupy kontrolnej. Dodatkowo w próbkach pacjentów z grupy kontrolnej AEP zamknięta była w lizosomach, a w próbkach pobranych od chorych na Parkinsona – wyciekała do wnętrza komórki.

Naukowcy zaobserwowali również, że fragmenty alfa-synukleiny generowane przez AEP częściej zbijają się w agregaty niż białko o pełnej długości, a wprowadzone do mysich komórek mózgowych – są bardziej toksyczne. Dla porównania – alfa-synukleina zmutowana tak, by AEP nie mógł jej pociąć, okazała się mniej toksyczna.

Dr Ye podkreśla, że AEP to niejedyny enzym, który może ciąć alfa-synukleinę na toksyczne cząstki i że nawet białko o pełnej długości może wyrządzać szkody i zbijać się w agregaty. Jego współpracownicy chcą jednak rozpocząć testowanie leków, które hamują AEP w modelu zwierzęcym.

Rezultaty badania przeprowadzonego przez dr Keqianga Ye i jego współpracowników z Emory University w Atlancie zostały opublikowane w Nature Structural and Molecular Biology.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe