Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nature

Tabletka zamiast ćwiczeń – nowy lek dla pacjentów po zawale

Źródło: News-medical.net/Nature/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 11.08.2017
 
 
Naukowcy z Uniwersytetu w Ottawie opracowali lekarstwo, które wpływa na serce tak samo, jak regularne ćwiczenia fizyczne. To może być przełomowa terapia dla pacjentów po przebytym zawale serca.
Wyniki badań zostały opublikowane w Nature. Naukowcy skupili się na działaniu ludzkiej kardiotrofiny 1 (hCT1), chcąc sprawdzić, czy jest ona w stanie stymulować zdrowy wzrost nowych komórek w mięśniu sercowym.

Przez 14 dni naukowcy podawali hCT1 myszom, u których wcześniej indukowano zawał serca. Po dwóch tygodniach terapii zbadali stan zwierząt przy użyciu echokardiogramu. Takie samo badanie wykonano ponownie po 6 tygodniach, żeby zbadać efekty leczenia już po jego zakończeniu. Myszom podano też fenylefrynę.

Okazało się, że zarówno fenylefryna, jak i hCT1 pobudzają komórki mięśnia sercowego do wzrostu. Ale wzrost spowodowany hCT1 był lepiej kontrolowany, a zmiany strukturalne w sercu przypominały te, jakie zwykle są efektem ćwiczeń fizycznych.

Wzrost komórek będący rezultatem przyjmowania fenylefryny trwał podczas podawania leku i nle ustawał wraz z zakończeniem terapii. U zwierząt przyjmujących hCT1 efekt działania leku zniknął dopiero po 6 miesiącach.

W ciągu 3-4 lat badacze planują rozpocząć próby kliniczne.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe