SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Taniec zapobiega starzeniu się mózgu
 
Działy: Aktualności
Wraz z upływem lat doświadczamy spadku sprawności umysłowej i fizycznej, która może pogorszyć się w takich warunkach, jak choroba Alzheimera. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie "open-access" " Frontiers in Human Neuroscience" , pokazuje, że starsze osoby, które regularnie biorą udział w wysiłku fizycznym mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu, a taniec ma największy wpływ.
Badacze z niemieckiego Centrum Chorób Nerodegeneratywnych w Magdeburgu rekrutowali wolontariuszy do badań w średnim wieku 68 lat. Jednej grupie przydzielono osiemnastomiesięczny tryb nauki tańca, a drugiej trening wytrzymałościowy.

Obie grupy wykazały wzrost regionu hipokampowego mózgu. Ten obszar jest narażony na stres związany z wiekiem i dotknięty może być przez chorobę Alzheimera. Odgrywa on również kluczową rolę w pamięci i nauce, a także utrzymaniu równowagi.

Seniorom w grupie tanecznej zmieniano różne gatunki muzyki, które zmuszały ich do nauki nowych kroków, rytmu, prędkości etc. Te dodatkowe wyzwania miały dodatni wpływ na kondycje mentalną osób w starszym wieku. Dlatego badacze sugerują aby przy ćwiczeniach fizycznych wzmacniać maksymalni pozytywny efekt przeciwstarzeniowy mózgu poprzez zmianę rytmu i melodii podczas ćwiczeń fizycznych. Wiadomo, że pacjenci z otępieniami reagują silnie na bodźce muzyczne.

Badacze konkludują więc: wstańmy z naszych miejsc i tańczmy nasze ulubione rytmy. Każdy chciałby żyć samodzielnie w dobrym zdrowiu, tak długo, jak to możliwe. Aktywność fizyczna jest jednym z czynników stylu życia, która może przyczynić się do tego. Przeciwdziałać czynnikom ryzyka i spowolnić proces związany z wiekiem można poprzez wyznaczania nowych wyzwań dla ciała i umysłu, szczególnie w starszym wieku.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe