Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Terapia jodem radioaktywnym matki a nadczynność tarczycy u noworodka

Źródło: medscape/ML
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 30.10.2017
 
 
Wysokie miano przeciwciał (TRAb), u ciężarnych leczonych wcześniej radioaktywnym jodem z powodu choroby Gravesa, może być związane z nadczynnością tarczycy u noworodków.
Najnowsze badania wykazują, że jeśli u ciężarnych z chorobą Gravesa, wartość TRAb wynosiła 9,7 IU / L lub była wyższa w trzecim trymestrze ciąży, to noworodki powinny być uważnie obserwowane przez pediatrę po urodzeniu.
Wyniki badań zostały przedstawione na corocznym spotkaniu American Thyroid Association w 2017 roku.
U chorych na chorobę Gravesa, którzy są leczeni terapią RAI, występują zwiększone stężenia TRAb przez wiele lat po terapii. Niewiele wiadomo na temat wpływu wyższych poziomów TRAb u niemowląt urodzonych przez matki poddane takiej terapi. Niemniej badania wykazały, że u matek leczonych RAI udokumentowano nadczynność tarczycy u noworodków. Te wyniki badań powinny być sygnałem alarmowym dla endokrynologów, aby dokładnie monitorować pacjentki z chorobą Gravesa, które zaszły w ciążę , informować pediatrów oraz położników o możliwym ryzyku wystąpienia choroby tarczycy u noworodka.
Aby dokonać ostatecznej oceny, autor badania, dr Yoshihara z Tokio postanowił retrospektywnie zbadać częstość występowania nadczynności tarczycy wśród noworodków 145 matek z chorobą Gravesa, które urodziły się w ciągu 2 lat od leczenia matki radioaktywnym jodem.
Nadczynność tarczycy noworodków rozpoznawano na podstawie objawów klinicznych, jak również stężenia TSH, a także poziomów wolnej tyroksyny w próbkach krwi pępowinowej, w ciągu pierwszego tygodnia urodzenia.
Mediana wieku matek w czasie terapii RAI wyniosła 28 lat, a średnia objętość tarczycy wyniosła 48,8 ml (zakres, 13,1-203,8).
Wśród 145 urodzonych noworodków, u siedmiu (4,8%) rozwinęła się nadczynność tarczycy.
Matki noworodków z nadczynnością tarczycy w porównaniu z osobami nie leczonymi RAI miały wyższy poziom mediany TRAb (40 vs 10,25, P = 0,019) oraz wyższe stężenie TRAb w pierwszym trymestrze (odpowiednio 40 vs 6,5; 0001) iw trzecim trymestrze (22,4 vs 2,4; P <0001).
Autor badania – doktor Yoshihara zauważył, że nadczynność tarczycy u noworodków jest rzadka w populacji ogólnej, a problem ten nie był do tej pory opisywany w przeszłości.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe