SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wapń niezbędny do ograniczenia osteoporozy, ale…nie w nadmiarze
 
Działy: Aktualności
Spożywanie odpowiedniej ilości wapnia jest podstawą ogólnego stanu zdrowia kości kobiet w okresie pomenopauzalnym, natomiast jego nadmierne spożycie nie przynosi żadnych korzyści i może być szkodliwe – mówią nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.
Suplementacja wapniem jest bardzo ważna w okresie dojrzewania i po menopauzie, ale tylko w zalecanej ilości. Nadmierne spożycie może prowadzić do zwiększenia ryzyka sercowo- naczyniowego, ze względu na związek pomiędzy wapniem a miażdżycą tętnic , otępienia, a nawet paradoksalnie złamań. Nadmierna ilość spożywanego wapnia jest również szkodliwa dla nerek, ponieważ stężenie wapnia w moczu powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.
Na gruncie tych stwierdzeń EMAS wydało 3 października 2017 roku nowy przewodnik kliniczny, aby wesprzeć pracowników służby zdrowia w zalecaniu kobietom spożycia odpowiedniej ilości wapnia w zapobieganiu osteoporozie pomenopauzalnej. Ilość wapnia potrzebna do zaspokojenia potrzeb kobiet w wieku pomenopauzalnym wynosi około 700-1000 mg na dobę.
Przewodnik EMAS podkreśla również, że wapń otrzymany z żywności jest lepszy od suplementów, ponieważ ciężko go przedawkować. Jednak w pewnych sytuacjach, na przykład w przypadku kobiet, które mają dietę wegańską, czyli ubogą w wapń, konieczne jest jego uzupełnianie poprzez suplementację.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe