Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wiedza pielęgniarek na temat stosowania opioidów u pacjentów po zabiegach chirurgicznych

Autor: Aleksandra Lang |Data: 12.02.2020
 
 
Pielęgniarki mają najczęstszy kontakt z pacjentem po zabiegu chirurgicznym. Monitorują jego stan, w tym ból, oraz uczestniczą w realizacji planu terapeutycznego. Znajomość mechanizmów działania leków, dróg podawania i potencjalnych efektów ubocznych jest zatem niezwykle ważna.
Ponad 80% pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym (w skali roku ta liczba obejmuje 230 milionów chorych na świecie) doświadcza ostrego bólu pooperacyjnego, a jego właściwe leczenie jest udziałem niespełna połowy z nich. Odczuwanie silnego bólu opóźnia proces aktywizacji chorego po operacji, zwiększa częstość występowania powikłań oraz chorobowość i śmiertelność pooperacyjną, zmniejsza również komfort i satysfakcję pacjentów.

Opioidy stanowią ważną grupę analgetyków stosowanych w terapii bólu ostrego oraz przewlekłego. W okresie pooperacyjnym podawane są wieloma drogami, najczęściej dożylnie lub doustnie, ale również okołordzeniowo lub okołonerwowo. Opioidy wykazują nie tylko efekt analgetyczny – wpływają też na czynność układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, przewodu pokarmowego, neurohormonalnego i immunologicznego, a także na nastrój i zachowanie człowieka.

Pełna treść artykułu:

Wiedza pielęgniarek na temat stosowania opioidów u pacjentów po zabiegach chirurgicznych
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.