Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
żródło: http://www.freepik.com/mrsiraphol

Wytyczne suplementacji witaminy D – czas na zmiany?

Źródło: www.surrey.ac.uk/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 06.07.2017
 
 
Badanie naukowców z Uniwersytetu w Surrey może przyczynić się do zmiany wytycznych dotyczących suplementacji witaminą D. Wynika z niego, że różnice między witaminą D2 i D3 są znaczące i trzeba brać je pod uwagę.
Naukowcy chcieli sprawdzić, który z dwóch typów witaminy: D2 (pochodzący z roślin) czy D3 (odzwierzęcy) jest bardziej efektywny, jeśli chodzi o podwyższenie ogólnego poziomu witaminy w organizmie.

W zaprojektowanym przez nich badaniu wzięło udział 335 kobiet (z Azji i Europy), którym zmierzono poziom witaminy D podczas dwóch następujących po sobie okresów zimowych, czyli w czasie, gdy zwykle jest on najniższy. Uczestniczki podzielono na 5 grup i przez 12 tygodni podawano – w zależności od grupy – placebo, sok zawierający witaminę D2 lub witaminę D3 albo ciastko z witaminą D2 lub D3.

Okazało się, że witamina D3 jest co najmniej dwa razy skuteczniejsza, jeśli chodzi o zwiększenie poziomu witaminy w organizmie. U kobiet, które przyjmowały witaminę D3 w soku lub ciastku wzrósł on odpowiednio o 75 i 74 procent, gdy u kobiet, które przyjmowały witaminę D2 w tych samych produktach spożywczych wzrost wynosił tylko 33 i 34 proc.

Nie odnotowano różnic zależnych tego, czy witamina podawana była w soku czy w ciastku.

U kobiet, które otrzymywały placebo, poziom witaminy D w organizmie spadł o 25 procent.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe