Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ryzyko NAFLD – o czym powinny pamiętać kobiety

Źródło: PAP/Katarzyna Czechowicz
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 08.03.2022
 
 
Kobiety z długim lub nieregularnym cyklem miesięcznym mają większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca, ale też – co odkryli niedawno naukowcy z Seulu – niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Nie jest to jednak nieuchronne.
Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest przewlekłym schorzeniem, którego przyczyną są czynniki inne niż nadmierne spożycie alkoholu. Dotyczy 20–25 proc. dorosłych Polaków (24 proc. Amerykanów), a w przypadku osób z nadwagą odsetek ten sięga nawet 50 proc. Jest to najczęstsza przewlekła choroba wątroby, a jej wynikiem mogą być marskość, rak czy choroby sercowo-naczyniowe. NAFLD wiąże się więc z wyższym ryzykiem śmierci.

Obecnie standardem opieki nad chorymi jest dieta i ćwiczenia, ponieważ nie istnieją skuteczne leki na tę przypadłość.

– Wyniki naszego badania pokazują, że długie lub nieregularne cykle miesiączkowe mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju NAFLD, przy czym związku nie można wyjaśnić otyłością – mówi dr Seungho Ryu z University School of Medicine w Seulu w Korei Południowej. – Poprzednie badania wykazały, że cykle takie są skorelowane z cukrzycą typu 2 i chorobami sercowo-naczyniowymi, ale my jako pierwsi dowiedliśmy, że istnieje też ich powiązanie z NAFLD.

Naukowcy przeanalizowali dane od ponad 72 tys. kobiet poniżej 40. roku życia. Około 28 proc. z nich miało długie lub nieregularne cykle miesiączkowe, a 7 proc. miało NAFLD. Po czterech latach ponownie przejrzano wyniki uczestniczek i okazało się, że już u 9 proc. rozwinęła się niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby.

Badacze doszli do wniosku, że musi istnieć związek między nieprawidłowymi cyklami menstruacyjnymi u młodych kobiet przed menopauzą a zwiększonym ryzykiem NAFLD.

– Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby, młode kobiety z długimi lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi powinny zwracać szczególną uwagę na to, aby prowadzić odpowiedni styl życia. Uchroni je to zresztą nie tylko przed stłuszczeniem wątroby, ale i innymi chorobami kardiometabolicznymi – podsumowuje dr Ryu.
 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.