Chrostowski: Przepisy o ratunkowym dostępie do leków są światełkiem w tunelu

Udostępnij:
Choremu, dla którego w Polsce nie ma żadnego skutecznego refundowanego leku, państwo sfinansuje terapię lekami dostępnymi w innych krajach Unii Europejskiej. Pozwalają już na to przepisy o ratunkowym dostępie do technologii lekowych. Zmiany ocenił Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
- Do tej pory pacjenci, którym polska służba zdrowia nie miała już nic do zaoferowania, zabiegali o udział w badaniach klinicznych nowoczesnych terapii albo ze wsparciem organizacji pozarządowych sami zbierali pieniądze na leczenie za granicą - informuje "Gazeta Wyborcza" i cytuje Szymona Chrostowskiego: - Do 2012 r. ratunkiem dla wielu osób był udział w chemioterapii niestandardowej, ale zmiana prawa refundacyjnego tę możliwość im odebrała – tłumaczy Chrostowski.

W porównaniu z krajami zachodniej Europy polscy pacjenci onkologiczni mają znacznie mniejszy dostęp do nowoczesnych leków przeciwnowotworowych.

Jak oszacowała w marcu fundacja Alivia, na 30 najszerzej używanych w Unii Europejskiej leków na raka, w Polsce 12 jest nierefundowanych i lekarze nie mogą nimi leczyć chorych. Organizacje pacjentów od lat zabiegały w Ministerstwie Zdrowia o nowy sposób finansowania nowoczesnych kuracji. I nastąpią w tym zakresie zmiany. - W pierwszym roku NFZ przeznaczy na zagraniczne terapie około 10 milionów złotych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.