123RF5

NRL pyta rząd o koszty podwyżek dla polityków – problem w tym, że nikt ich nie policzył

Udostępnij:
Tagi: NRL, podwyżki
– Sytuacja jest kuriozalna. Dokonując kontrasygnaty, nie oceniono skutków finansowych podwyżek dla polityków. Tymczasem przy słynnej „podwyżce” dla medyków udało się wyliczyć jej całkowity koszt i ze względu na jego wysokość argumentowano, że budżetu państwa nie stać na więcej – stwierdza prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z 6 września 2001 r. wystosował 4 sierpnia jednobrzmiące wnioski do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego o udostępnienie informacji o:
– prognozowanym-przewidywanym całkowitym koszcie wzrostu wynagrodzeń wynikającym z rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1394) przypadającym na rok 2021,
– prognozowanym-przewidywanym całkowitym koszcie wzrostu wynagrodzeń wynikającym z rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1394) przypadającym na rok 2022.

Powyższe zapytania dotyczą całkowitego kosztu podwyższenia wynagrodzeń wszystkich osób wymienionych w §1 wymienionym rozporządzeniu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odniosła się do wniosku prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak ocenia NRL – odpowiedź jest zdumiewająca.

Wynika z niej, że dokonując kontrasygnaty rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, premier RP nie znał jego skutków finansowych. W odpowiedzi czytamy, że Kancelaria PRM nie dysponuje wyliczeniami przewidywanego całkowitego kosztu wzrostu wynagrodzeń wynikającego z ww. rozporządzenia i sugeruje zwrócenie się z pytaniami w tej sprawie do Ministerstwa Finansów.

– Sytuacja jest kuriozalna. Dokonując kontrasygnaty, nie oceniono skutków finansowych podwyżek dla polityków. Tymczasem przy słynnej „podwyżce” dla medyków udało się wyliczyć jej całkowity koszt i ze względu na jego wysokość argumentowano, że budżetu państwa nie stać na więcej – stwierdza prezydium NRL.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.