Rozbili grupę przestępczą, która wyłudziła ok. 3,35 mln zł

Udostępnij:

Policjanci z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z wrocławskiej komendy miejskiej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia między innymi na lek zawierający srebro koloidalne.

Zatrzymano pięć osób

Jak ustalili śledczy, członkom grupy udało się wyłudzić z Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ kwotę ok. 3 mln 350 tys. zł! Zatrzymanych zostało pięć osób. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 90 tys. zł w gotówce, dokumentację księgowo-handlową, telefony komórkowe, nośniki pamięci, a także druki zrealizowanych i pustych recept. Obecnie w tej sprawie prowadzone są dalsze czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia-Fabrycznej.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego wrocławskiej komendy miejskiej od 2021roku rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem refundacji z NFZ m.in. na lek zawierający srebro koloidalne.

Żmudna i skrupulatna praca operacyjna oraz szereg czynności procesowych przyniosły oczekiwany efekt. Dokonano zabezpieczenia, na poczet przyszłych kar, mienia zatrzymanych osób o wartości ponad 1,5 mln złotych. Zgromadzono obszerny materiał dowodowy.

250 fałszywych recept

Z ustaleń poczynionych przez funkcjonariuszy wynika, że proceder, jakim trudniła się rozbita grupa, polegał na doprowadzaniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Dolnośląskiego OW NFZ poprzez wprowadzenie w błąd co do zasadności refundacji za leki zawierające srebro koloidalne oraz innowacyjne witaminy, urotropinę i levomenthol, po uprzednim posłużeniu się wystawionymi podrobionymi receptami poświadczającymi nieprawdę.

Sprawcy posłużyli się ponad 250 takimi fałszywymi receptami wystawionymi na dane łącznie 76 pacjentów w wieku senioralnym. W ten sposób wyłudzili z NFZ blisko 3 mln 350 tys. zł! Ponadto członkowie grupy zbywali przypisane pacjentom i objęte refundacją NFZ produkty lecznicze innym osobom, naruszając tym samym przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz wyłudzeń pieniędzy na kwotę znacznej wartości. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jedna z zatrzymanych osób odpowie również za złożenie zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie oraz składanie fałszywych zeznań.

Przeczytaj także: „Sprzedawcy «cudownych leków» złapani” i „Handlowali lekami na potencję, odpowiedzą za to przed sądem”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.