OECD: Polska z 4,4 proc. PKB na zdrowie w tyle za innymi krajami

Udostępnij:
Polska wydaje około 4,4 proc. swojego PKB na ochronę zdrowia. Średnia europejska to około 7 procent, Są jednak państwa, które wydają znacznie więcej: między 8,9 a 16 procent PKB. Jakie to kraje i jakie wskaźniki długości życia w nich osiągnięto?
Rekordzistą są Stany Zjednoczone z wydatkami powyżej 16 procent PKB. Jednak tamtejszy system znacząco różni się do europejskiego. Powszechne ubezpieczenia zdrowotne wprowadził dopiero Barack Obama. Amerykanie wcale także nie notują najwyższej długości życia a ponad 35 procent społeczeństwa cierpi na otyłość.

Kraje europejskie, które wydają najwięcej na ochronę zdrowia to Niemcy, Szwecja, Norwegia, Holandia, Szwajcaria, Dania. Mogą poszczycić się tym, ze długość życia w tych krajach wynosi powyżej 80 lat, dobrymi wskaźnikami przeżywalności przy chorobie nowotworowej ( Norwegia), czy też wysokim wskaźnikiem liczby lekarzy i pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców ( Szwajcaria i Norwegia).

W Polsce w roku 2013, według danych OECD długość życia wynosiła 77,1 lat, tymczasem w krajach OECD, do których Polska należy oczekiwana długość życia wynosi 82 lata. W 2012 roku z powodu raka umierało 240 tys osób, mniej niż na Węgrzech i Łotwie, czy nawet Danii, ale więcej niż w Republice Czeskiej, Norwegii, czy Finlandii. Wskaźnik wydatków na zdrowie per capita w 2013 roku był w Polsce wyższy niż w Brazylii, czy na Łotwie, ale niższy niż w Estonii, na Litwie, Chile, czy nawet Rosji.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.