Archiwum

Prof. Heitzman pełnomocnikiem ministra zdrowia

Udostępnij:
Powołano pełnomocnika ministra zdrowia do spraw psychiatrii sądowej, jest nim prof. Janusz Heitzman. Do jego zadań należy inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu psychiatrii sądowej i koordynacja realizacji środka zabezpieczającego. Środek ten stosuje się zamiast kary wobec sprawcy czynu zabronionego, który nie podlega odpowiedzialności karnej z powodu niepoczytalności, albo jeśli orzeczenie kary byłoby niecelowe z uwagi na zaburzenia psychiczne.
Pełnomocnik przedstawi ministrowi zdrowia propozycje w zakresie rozwiązań legislacyjnych i organizacyjno-finansowych rekomendowanych w celu rozwoju psychiatrii sądowej.

Pełnomocnik wykonuje zadania we współpracy z jednostkami zaangażowanymi w realizację zadań z zakresu psychiatrii sądowej, podległymi lub nadzorowanymi przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także z konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii i konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Może podejmować współpracę z organami administracji publicznej i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi w realizację zadań z zakresu psychiatrii sądowej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Obsługę pełnomocnika w zakresie realizacji jego zadań zapewnia Departament Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.

Nadzór nad działalnością Pełnomocnika sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia.

Przeczytaj także: „Prof. Sienkiewicz-Jarosz zastępuje prof. Heitzmana”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.