Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

RPP apeluje o lokalizatory elektroniczne dla osób z zanikami pamięci

Źródło: RPP
Autor: Monika Stelmach |Data: 10.06.2021
 
 
Z uwagi na stan psychofizyczny i zmiany związane z procesami starzenia seniorzy są szczególnie podatni na różnego rodzaju wypadki i sytuacje zagrażające ich życiu czy zdrowiu. Przykładami takich zdarzeń są zaginięcia. Według danych Komendy Głównej Policji w 2020 r. odnotowano ponad 2 tys. zaginięć osób po 60. roku życia.
Według danych Komendy Głównej Policji w 2020 r. odnotowano 2036 zaginięć osób po 60. roku życia – aż 341 z nich zmarło. Do zaginięć seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną doszło w ostatnich tygodniach m.in. w Nowej Soli, w Warszawie, w Łodzi, w Gorzowie Wielkopolskim czy w Gdańsku. – To tylko niektóre sytuacje, o których wiemy i możemy podjąć działania – informuje RPP i apeluje o lokalizatory elektroniczne dla osób z zanikami pamięci. Impulsem do prośby było zaginięcie pacjenta chorującego na Alzheimera, który wyszedł z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, a jego ciało znaleziono 21 lutego 2021 r., RPP niezwłocznie wszczął postępowanie wyjaśniające.

Apel RPP
Rzecznik praw pacjenta uważa, że należy nie tylko wyjaśniać okoliczności zdarzeń, ale również działać prewencyjnie. Dlatego zwrócił się do ministra zdrowia oraz ministra rodziny i polityki społecznej z prośbą o rozważenie możliwości wyposażania seniorów, osób z zanikami pamięci, z niepełnosprawnością intelektualną czy innego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi w elektroniczne lokalizatory, które pomagałyby w razie konieczności ustalić miejsce ich pobytu.

Lokalizatory nie zapobiegłyby samemu zaginięciu, jednak w wielu przypadkach mogłyby uratować życie. Jak argumentuje RPP, rozpowszechnienie oraz zwiększenie dostępności lokalizatorów poprzez refundację przyniosłyby wiele korzyści. W wielu przypadkach podniosłyby komfort życia chorego i jego rodziny, dałyby szanse na większą samodzielność, a w sytuacji zagubienia – ratowały życie poprzez szybkie odnalezienie takiej osoby. Zasadność refundacji lokalizatorów dla chorujących na ciężkie zaniki pamięci popierają również konsultanci krajowi – w dziedzinie psychiatrii oraz w dziedzinie geriatrii.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe