
W aptekach może być problem z zakupem tych leków
Tagi: | główny inspektor farmaceutyczny, GIF, lek, leki, braki leków, apteki, apteka, dostępność, antybiotyki, adrenalina, preparat leczniczy |
Główny Inspektorat Farmaceutyczny przedstawia aktualną sytuację dotyczącą dostępności do produktów leczniczych w aptekach. Wynika z niego, że pacjenci mogą mieć trudności z zakupem preparatu w przypadku wystąpienia anafilaksji. Kończą się także zapasy leku na silne zaburzenia lękowe.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, opierając się na danych z aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
GIF przekazuje, że aktualna sytuacja leków z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu w dalszym ciągu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Realizacja recept odbywa się na wysokim poziomie.
Z zestawienia wynika także, że w dalszym ciągu utrudniona jest dostępność produktu leczniczego z substancją clobasamum (10 mg, 20 tabletek), a zapasy są na wyczerpaniu. Do czasu realizacji dostawy będzie utrzymywała się utrudniona dostępność.
GIF wskazuje też, że w drugiej połowie ubiegłego roku roztwór do wstrzykiwań z substancją adrenalinum w dawce 300 µg/0,3 ml, 1 ampułkostrzykawka 1 ml został objęty przez podmiot odpowiedzialny stałym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu.
– Dostępność przedmiotowego produktu jest utrudniona, zapasy są na wyczerpaniu i zgromadzone głównie na stanach aptek ogólnodostępnych. W obrocie są aktualnie dostępne produkty lecznicze w postaci roztworu do wstrzykiwań (1 wstrzykiwacz 2 ml) z substancją epinephrinum w dawkach 0,15 mg oraz 0,3 mg, a także roztwór do wstrzykiwań z adrenalinum, 1 mg/ml, w opakowaniu 10 amp. 1 ml – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Ponadto podmiot odpowiedzialny zrealizował dostawę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (bezkomórkowa, złożona, adsorbowana, o zmniejszonej zawartości antygenów, tzw. 3w1, Tdap) w postaci zawiesiny do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce, 0,5 ml (1 dawka) + 1 igła. GIF zaznacza, że dostępność produktu dla pacjentów uległa poprawie.
Przeczytaj także: „Przebudzenie błonicy” i „Poprawiła się dostępność leków dla dzieci z grypą”.