ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

5-fluorouracyl czy kapecytabina w skojarzeniu z radioterapią u chorych na raka odbytnicy

Udostępnij:
.Podczas Gastrointestinal Cancer Symposium 2014, które odbyło się w San Francisco w USA zaprezentowano wyniki badania oceniającego skuteczność oraz toksyczność przedoperacyjnej radioterapii skojarzonej z 5-fluorouracylem (+/- oksaliplatyna) w porównaniu do kapecytabiny (+/- oksaliplatyna) w chorych na raka odbytnicy w stopniu II lub III.
Do badania włączono 1608 chorych. Wszyscy chorzy otrzymywali radioterapię przedoperacyjną oraz jeden z czterech schematów chemioterapii:
1. 5-fluorouracyl 225 mg/m2 przez 5 dni/tydzień
2. 5-fluorouracyl 225 mg/m2 przez 5 dni/tydzień i oksaliplatyna 50 mg/m2/tydzień x 5
3. Kapecytabina 825 mg/m2 2 x dziennie przez 5 dni/tydzień
4. Kapecytabina 825 mg/m2 2 x dziennie przez 5dni/tydzień i oksaliplatyna 50 mg/m2/tydzień x 5
W badaniu nie wykazano istotnej różnicy pomiędzy badanymi grupami w zakresie kontroli loko-regionalnej, która była pierwszoplanowym punktem końcowym. Nie zaobserwowano również różnicy w zakresie mediany całkowitego przeżycia chorych oraz przeżycia wolnego od choroby. W schematach zawierających oksaliplatynę zanotowano wyższy odsetek biegunek stopnia 3 i 4 (p<0.0001).
Trzy-letnie odsetek wznowy loko-regionalnej w grupie otrzymującej kapecytabinę lub 5-fluorouracyl wynosił odpowiednio 3,6% oraz 3,2% (p=0.52).
Autorzy badania w leczeniu skojarzonym przedoperacyjnym u chorych na raka odbytnicy zalecają zastosowanie doustnej kapecytabiny zamiast dożylnie stosowanego 5-fluorouracylu
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.