Specjalizacje, Kategorie, Działy

ASCO: wczesna opieka paliatywna w zaawansowanych nowotworach poprawia jakość życia i znoszenie choroby

Udostępnij:
Według rezultatów randomizowanego badania klinicznego, wprowadzenie opieki paliatywnej wkrótce po diagnozie pewnych zaawansowanych nowotworów bardzo poprawia zdolność chorych do dawania sobie rady z chorobą jak również jakość ich życia.
Komunikat ASCO, cytowany przez ScienceDaily, również podkreśla, że naukowcy stwierdzili korelację między wczesnym wprowadzeniem opieki paliatywnej a rozmową na temat preferencji chorych dotyczących opieki kresu życia.
Rezultaty badania stanowią część rosnącej liczby dowodów dotyczących korzyści z opieki paliatywnej w odniesieniu do jakości życia chorych. Badanie zostanie zaprezentowane na sympozjum Medycyny Paliatywnej w Onkologii w San Fransisco w 2016 roku.
W celu zbadania efektów wczesnego wprowadzenia medycyny paliatywnej, naukowcy objęli próbą 350 chorych, u których ostatnio zdiagnozowano niepoddającego się terapii raka płuca, przewodu pokarmowego i skierowanych do wczesnego leczenia paliatywnego zintegrowanego z postępowaniem onkologicznym lub tylko poddanych opiece onkologicznej.
Badacze podkreślają, że ich cel stanowiło zmierzenie zdolności chorych do uporania się z diagnozą. Odkryli, że ci chorzy, którzy otrzymali wczesną opiekę paliatywną z większym prawdopodobieństwem wykorzystywali adaptacyjne strategie uporania się z chorobą, czyli chętniej podejmowali działanie w kierunku uczynienia swojego życia lepszym, jak również w celu zaakceptowania diagnozy. Według badaczy opieka paliatywna stanowi kluczowy czynnik do poprawy jakości życia, co jest ważne zarówno dla pacjentów, jak i ich rodzin.
W celu określenia zdolności pacjentów do uporania się z diagnozą i chorobą, badacze wykorzystali ocenę Brief COPE – narzędzie pomiaru badające odpowiedź na stres. Narzędzie to analizuje kwestie wskazywane przez chorego takie jak m.in. akceptacja diagnozy, pozytywne nastawienie, wykorzystanie emocjonalnego wsparcia, akceptację. Pacjenci byli oceniani w 12 i 24 tygodniu. W 24 tygodniu chorzy otrzymujący opiekę paliatywną przejawiali znacząco większe prawdopodobieństwo wykorzystania aktywnych i charakteryzujących się zaangażowaniem stylów radzenia sobie w porównaniu do chorych z opieka standardową. Również chorzy uzyskujący wczesną opiekę paliatywną wskazywali na istotnie wyższą jakość życia i niższe poziomy depresji w 24 tygodniu, choć nie w 12 tygodniu. Co więcej, 30 procent chorych otrzymujących opiekę paliatywną wskazywało na to, że dyskutują swoje preferencje dotyczące opieki kresu życia, wobec 14 procent pacjentów z opieką standardową.
Autorzy badania wskazują, że zintegrowany model wczesnej opieki paliatywnej ma potencjał rozszerzenia na inne zaawansowane stadia raka. The American Society od Clinical Oncology ASCO rekomenduje równoczesne wykorzystanie opieki paliatywnej z opieką onkologiczną w trakcie choroby w przypadku każdego pacjenta z zaawansowanym nowotworem i lub nowotworem rozsianym.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.