ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Aspiryna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka prostaty

Udostępnij:
Jak wykazało duże, obserwacyjne badanie, którego wyniki przedstawiono podczas American Society of Clinical Oncology (ASCO) Genitourinary Cancers Symposium w San Francisco w styczniu tego roku, mężczyźni przyjmujący aspirynę mają mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka prostaty.
Wykazano, że regularne przyjmowanie aspiryny u chorych na raka prostaty, określane jako przyjmowanie aspiryny przynajmniej trzy razy w tygodniu, związane jest z 39% redukcją ryzyka zgonu z powodu tej choroby w porównaniu z mężczyznami, którzy zażywali aspirynę rzadziej, bądź wcale (HR 0,61).
W badaniu oceniano dane pochodzące od 22071 mężczyzn, którzy brali udział w badaniu Physicians’ Health Study. Mężczyźni ci obserwowani byli w latach 1982-2009. Po okresie obserwacji trwającym ponad 27 lat u 3193 mężczyzn zdiagnozowano raka prostaty, z czego u 403 stwierdzono obecność przerzutów odległych bądź chorzy ci zmarli z powodu choroby.
Wykazano, że przyjmowanie aspiryny przed rozpoznaniem choroby nie przynosiło korzyści, to jest aspiryna nie wydaje się wpływać na ryzyko rozwoju raka prostaty czy ilość rozpoznań. Podobnie przyjmowanie aspiryny nie wpływa na częstość rozpoznań raka prostaty wysokiego stopnia lub raka prostaty miejscowo zaawansowanego. Aspiryna prawdopodobnie hamuje progresję choroby. Regularne stosowanie aspiryny wiąże się z 24% obniżeniem ryzyka rozwoju raka prostaty, jednak dane te wymagają potwierdzenia w dalszych badaniach. Określenia wymaga również grupa chorych odnosząca największe korzyści ze stosowania aspiryny oraz jej optymalna dawka.
Z badania wynika, że chorzy przyjmujący aspirynę jako profilaktykę schorzeń sercowo-naczyniowych mają jeszcze jeden powód do kontynuacji niesterydowych leków przeciwzapalnych, ale rejestracja aspiryny jako profilaktyki progresji wczesnego raka prostaty wymaga poparcia danymi z innych badań klinicznych.
Badanie było częściowo sponsorowane przez Prostate Cancer Foundation and the National Institutes of Health/National Cancer Institute.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.