ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Botoks zapobiega rozwojowi i progresji raka żołądka.

Udostępnij:
Nowe badania wykazują, że przecięcie obu gałęzi nerwu błędnego, bądź chemiczna blokada przekazywania sygnału za pomocą toksyny botulinowej (botoks) zapobiega rozwojowi i progresji raka żołądka na modelach mysich.
Badacze podkreślają zalety toksyny botulinowej, które wynikają z możliwości miejscowego zastosowania oraz wpływu bezpośrednio na komórki pnia. Ponadto można ją zastosować podczas gastroskopii i wymaga pozostania w szpitalu jedynie przez kilka godzin po zabiegu.
Podczas badań nad rakiem żołądka, zauważono bardzo bogate unerwienie w środowisku guza. Gęstość unerwienia wydaje się korelować z rokowaniem, co sugeruje, że podobnie jak unaczynienie i angiogeneza, tak i „neurogeneza” może odgrywać rolę w nowotworzeniu. Nerw błędny rozgałęzia się na oddzielne pnie w żołądku, osobno unerwiające każdą jego połowę. Podczas trwania badań przeprowadzano jedno lub dwustronne przecięcie nerwu błędnego u myszy z rakiem żołądka w różnym stopniu zaawansowania. Wykazano, że przecięcie obu gałęzi nerwu błędnego blokuje całkowicie rozwój raka żołądka w modelach mysich, podczas gdy przecięcie jednej gałęzi nerwu blokuje rozwój nowotworu jedynie po odnerwionej stronie.
Badacze wykazali, że odnerwienie poprzez miejscowe wstrzyknięcie toksyny botulinowej jest tak skuteczne jak przecięcie nerwu w zapobieganiu rozwoju i progresji raka żołądka we wczesnym i późniejszych stadiach. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie wszystkich neurotransmiterów, między innymi acetylocholiny, dlatego zakończenia nerwowe nie komunikują się z innymi nerwami czy nowotworowymi komórkami pnia.
Kolejne badania na tych samych modelach mysich wykazały, że odnerwienie za pomocą toksyny botulinowej może poprawiać efekt systemowej chemioterapii oraz wydłużać przeżycie nawet u myszy z zaawansowana chorobą.
Wyniki badania uzyskane w modelach zwierzęcych były na tyle pozytywne, że w Norwegii prowadzone jest obecnie badanie kliniczne 2 fazy, w którym u uczestników stosuje się toksynę botulinową w celu odnerwienia żołądka.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.