Specjalizacje, Kategorie, Działy

Coraz lepsze rokowania w onkologii…

Udostępnij:
Przeżycie pacjentów onkologicznych w Europie zdecydowanie poprawiło się w ostatnich 10 latach, jednak istnieją duże różnice między poszczególnymi krajami - tak najkrócej można podsumować wyniki badań EUROCARE 5, które opublikowano w The Lancet Oncology.
EUROCARE 5 to najnowsze duże, retrospektywne badania obserwacyjne dotyczące przeżycia w nowotworach i porównujące wyniki leczenia w różnych krajach w Europie. Jak w zestawieniu tym wypada Polska? Nasz kraj został umieszczony w grupie wschodniej Europy, razem z innymi krajami byłego bloku wschodniego (Bułgaria, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja). Inne grupy to:
północna Europa obejmująca kraje skandynawskie, centralna Europa - Niemcy, Francja, Szwajcaria, Austria i Belgia i Holandia, grupa południowa - Słowenia, Chorwacja, Hiszpania, Portugalia oraz Włochy i Malta, oddzielnie zostały sklasyfikowane Wielka Brytania i Irlandia.
Trzeba pamiętać, że wyniki świadczą nie tylko o kondycji samej onkologii, ale raczej o stanie zdrowia i całego systemu opieki zdrowotnej danego regionu.

Ze zgromadzonych i przeanalizowanych danych wynika, że przeżycie 5 letnie powyżej 80% dotyczy około jednej trzeciej nowotworów, ale dla co czwartego guza, przeżycie 5 letnie wynosi tylko 30%. Najlepsze przeżycia charakteryzują guzy jąder, warg, tarczycy, prostaty.
Przeżycie 5 letnie dla raka jelita wynosi 57% w krajach "starej unii", jest natomiast niższe w naszym regionie i na wyspach brytyjskich. Zdecydowanie niższe niż w innych regionach Europy jest u nas także przeżycie w raku odbytu.

Najkrótsze przeżycie związane jest z rakiem płuc (13%), rokowania są nieco lepsze dla kobiet. Czynnikiem pogarszającym prognozy jest wiek.

Stosunkowo dobre przeżycie charakteryzuje skórną postać czerniaka - średnio 83,3%, niestety, znowu nasz region odstaje od reszty Europy (80-90% vs 50-75%). Wyjątkami są tylko Czechy i Chorwacja. Także w przypadku raka piersi wyniki we wschodniej Europie są o 10-15% gorsze niż średnia europejska (81,8%). Na szczęście jednak, w większości krajów te statystyki z roku na rok poprawiają się.

Niestety, w większości statystyk dotyczących przeżycia nasz region wypada słabiej niż inne kraje UE. Dobrą wiadomością jest fakt, że różnica ta staja się coraz mniejsza a 5-letnie przeżycia stabilnie rosną we wszystkich krajach. Pocieszające jest, że w przypadku nowotworów dzieci, w naszym regionie przeżycia wzrosły z 65,3% (95% CI, 63.1 - 67.3)między 1999 a 2001 do 70,2% (95% CI, 67.9 - 72.3) w latach 2005-2007. W tym samym czasie na Zachodzie było to odpowiednio 76.1% (95% [CI], 74.4 - 77.7) i 79.1% (95% CI, 77.3 - 80.7).
Zaskakująco, wyniki pogarszają się w UK i Irlandii, jeśli chodzi o przeżycia w rakach jelita, jajnika i nerki.
Nie jest natomiast niespodzianką, że najlepsze wyniki osiągane są w Skandynawii i krajach z grupy centralnej Europy.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.