ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Crizotynib w II fazie badania (PROFILE 1005) u chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca.

Udostępnij:
Podczas spotkania ASCO (American Society of Clinical Oncology) 2011 zaprezentowano wstępne wyniki badania II fazy przedstawiające odsetek odpowiedzi klinicznych oraz profil toksyczności po zastosowaniu crizotynibu u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca z rearanżacją w genie ALK.
Aktywująca mutacja lub translokacja w genie ALK (anaplastic lymphoma kinase) została zidentyfikowana w różnych typach nowotworów w tym w niedrobnokomórkowym raku płuca (NSCLC – non-small cell lung cancer). EML4-ALK jest nieprawidłowym genem fuzyjnym kodującym cytoplazmatyczne chimeryczne białko o aktywności kinazy. EML4-ALK występuje zaledwie w 2-7% wszystkich NSCLC i pojawia się głównie w gruczolakorakach chorych niepalących tytoń.
Crizotynib jest doustnym selektywnym inhibitorem kinazy ALK i MET. W badaniu I fazy, którego wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine w 2010, wykazano bardzo wysoki odsetek obiektywnych odpowiedzi klinicznych po zastosowaniu crizotynibu u chorych na NSCLC z rearanżacją w genie ALK.
Wstępne wyniki badania II fazy zaprezentowane podczas spotkania ASCO 2011 dotyczyły grupy 136 chorych, jednak u 76 możliwa była ocena odpowiedzi klinicznej po zastosowaniu crizotynibu (doustnie 250 mg dziennie w trzytygodniowym cyklu leczenia). Guzy wszystkich zrandomizowanych chorych na zawansowanego NSCLC prezentowały rearanżację w genie ALK. Zakwalifikowani do leczenia chorzy to głównie niepalący (68%) o typie histologicznym gruczolakoraka (94%). Połowę badanych stanowiły kobiety (53%). Większość chorych (93%) otrzymało wcześniej przynajmniej dwie linie chemioterapii z powodu NSCLC. U 83% chorych zaobserwowano regresję guzów po zastosowanej terapii, natomiast częściową odpowiedź (partial response – PR) u 54% badanych. Działania niepożądane 3/4 stopnia związane z zastosowanym leczeniem dotyczyły 15% chorych (głównie podwyższenie ALT w surowicy krwi, duszność i neutropenia).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.