ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dabrafenib (Tafinlar) zarejestrowany w leczeniu zaawansowanego czerniaka.

Udostępnij:
29 sierpnia 2013 roku dabrafenib został zarejestrowany w Unii Europejskiej do leczenia chorych na nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka z mutacją w genie BRAF V600. Wcześniej, 29 maja 2013 roku został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych. Poniżej prezentujemy wyniki badania oceniającego skuteczność dabrafenibu.
Rejestracji dabrafenibu dokonano na podstawie wyników badania III fazy (BREAK-3), do którego włączono 250 wcześniej nie leczonych systemowo chorych na czerniaka w III i IV stopniu zaawansowania z obecnością mutacji w genie BRAF V600E. Chorzy zostali zrandomizowani w stosunku 3:1 do grupy otrzymującej dabrafenib 150 mg p.o. 2 x dziennie (n=187) oraz grupy leczonej dożylnymi wlewami dakarbazyny w dawce 1000mg/m2 podawanej co 3 tygodnie (n=63). Po wystąpieniu progresji choroby 28 badanych leczonych dakarbazyną otrzymało dabrafenib.
W analizie z dnia 25.06.2012. mediana przeżycia wolnego od progresji (PFS, progression free survival) w ramieniu leczonych dabrafenibem wynosiła 6,9 miesiąca w porównaniu do 2,7 miesiąca w ramieniu kontrolnym (HR=0,37; p<0,0001). Wskaźnik obiektywnych odpowiedzi wynosił 59% i 24% odpowiednio w grupie badanej i kontrolnej. Na tym etapie analizy nie wykazano istotnej statystycznie różnicy w zakresie mediany całkowitego przeżycia (OS, overall survival) pomiędzy badanymi grupami. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: hiperkeratoza, bóle głowy, gorączka, bóle stawów, łysienie i zespół ręka-stopa. Ponadto stwierdzono występowanie nowych zmian skórnych – raka płaskonabłonkowego, pierwotnych czerniaków i zmian o charakterze keratoacanthoma.
W analizie post-hoc mediana OS wyniosła odpowiednio 18,2 miesiąca w ramieniu, w którym chorzy poddani byli terapii dabrafenibem w porównaniu do 15,6 miesiąca w ramieniu kontrolnym.
Obecna rejestracja w obrębie Unii Europejskiej dopuszcza stosowanie Tafinlaru w monoterapii w dawce 150 mg 2 x dz w leczeniu przerzutowego czerniaka skóry z obecnością mutacji w genie BRAF V600.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.