ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dabrafenib skuteczny w leczeniu czerniaka

Udostępnij:
Podczas spotkania ASCO (American Society of Clinical Oncology) 2012 odbywającego się w Chicago w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano wyniki badania 3 fazy oceniającego skuteczność inhibitora BRAF – dabrafenibu w porównaniu z chemioterapią u chorych na zaawansowanego/przerzutowego czerniaka skóry z potwierdzoną mutacją BRAF.
W ciągu ostatnich kilku lat jesteśmy świadkami ogromnego postępu w leczeniu chorych na zaawansowanego lub przerzutowego czerniaka. Obecnie w leczeniu czerniaka zarejestrowane są dwa leki. Ipilimumab (Bristol-Myers Squibb) zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych do leczeniu pierwszej i drugiej linii a w Europie zarejestrowany jest do terapii po niepowodzeniu leczenia pierwszego rzutu u chorych na zaawansowanego/przerzutowego czerniaka . Drugim lekiem jest wemurafenib (Roche) zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych oraz Europie do leczenia zaawansowanego/przerzutowego czerniaka.

Podczas spotkania ASCO zaprezentowano wyniki badania III fazy (BREAK-3) oceniającego skuteczność inhibitora BRAF jakim jest dabrafenib (GlaxoSmithKline). Do randomizowanego, wieloośrodkowego badania zakwalifikowano 250 chorych na przerzutowego czerniaka z potwierdzoną mutacją BRAF V600E, którzy wcześniej nie otrzymywali leczenia z powodu choroby przerzutowej. W jednym ramieniu badania chorzy otrzymywali doustnie dabrafenib w dawce 150 mg dwa razy dziennie, w drugim dakarbazynę (DTIC) w dawce 1000 mg/m2 co 3 tygodnie. 31% badanych prezentowało stopień sprawności ECOG powyżej 1. Chorzy w stopniu zaawansowania M1c stanowili 66% badanych. Odsetek obiektywnych odpowiedzi klinicznych po zastosowanym leczeniu był wyższy w grupie otrzymującej lek badany – 53% vs 19%. Leczenie dabrafenibem wiązało się również z dłuższą medianą przeżycia wolnego od progresji (PFS – progression free survival) – 5.1 vs 2.7 months (HR 0.30; 95% CI: 0.18-0.53; p<0.0001). Na ocenę mediany całkowitego przeżycia chorych (OS – overall survival) jest jeszcze zbyt wcześnie. Do najczęściej występujących działań niepożądanych związanych z leczeniem dabrafenibem należały: nadmierne rogowacenie skóry (37%), bóle głowy (32%), gorączka (28%), bóle stawów (27%) i brodawczaki skóry (24%). Ciężkie zdarzenia niepożądane obejmowały głównie: gorączkę (6%), raki skóry (6%) oraz nowe pierwotne czerniaki (2%).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.