ONKOLOGIA
Gruczoł krokowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Długość stosowania hormonoterapii u chorych na raka prostaty poddanych radioterapii.

Udostępnij:
Podczas 2013 Genitourinary Cancer Symposium odbywającego się w Orlando w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano wyniki badania 3 fazy porównującego skuteczność hormonoterapii trwającej 18 miesięcy z 36 miesięczną u chorych na raka prostaty wysokiego ryzyka poddanych radykalnej radioterapii
U chorych na raka prostaty o wysokim ryzyku poddanych radykalnej radioterapii czas stosowania hormonoterapii z reguły waha się pomiędzy 24 a 36 miesiącami, jednak optymalna długość jej stosowania nie została dotąd ustalona.
Do badania 3 fazy włączono 630 chorych, którzy poddani byli radykalnej radioterapii z powodu raka prostaty wysokiego ryzyka. Do badania włączono chorych, którzy spełniali przynajmniej jedno z poniższych kryteriów kwalifikacji: guz o zaawansowaniu T3 lub T4, PSA powyżej 20 ng/ml lub Gleason powyżej 7. Mężczyźni nie prezentowali przerzutów do węzłów chłonnych. Chorzy otrzymywali bikalutamid (niesterydowy antyandrogen) w dawce 50 mg przez 1 miesiąc. Ponadto otrzymywali goserelinę (analog LHRH) w dawce 10,8 mg, 3 miesiące przed, w trakcie i po radioterapii. W jednym ramieniu badania goserelinę kontynuowano przez 18 miesięcy, w drugim przez 36 miesięcy.
Odsetek 5-letnich przeżyć był zbliżony w obu grupach i wynosił 92,1% oraz 86,8% (p=0,052) odpowiednio u chorych otrzymujących goserelinę przez 36 i 18 miesięcy. Również odsetek 10-letnich przeżyć nie różnił się pomiędzy badanymi grupami – 63,6% vs 63,2% (p=0,429). Po 77 miesięcznym czasie obserwacji 22,9% chorych w grupie otrzymującej goserelinę przez 36 miesięcy oraz 23,8% poddanej ADT (Androgen Deprivation Therapy) przez 18 miesięcy zmarło (p=0,802). Główną przyczyną śmierci był wtórny nowotwór (7,3%), rak prostaty (4,9%) oraz choroby układu sercowo-naczyniowego (4,4%).
Wyniki powyższego badania wskazują, że u chorych na raka prostaty wysokiego ryzyka poddanych radykalnej radioterapii czas zastosowaniu hormonoterapii może zostać skrócony do 18 miesięcy nie wpływając istotnie na czas przeżycia mężczyzn. W badaniu nie przedstawiono danych dotyczących działań niepożądanych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.