ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Długotrwałe wdychanie spalin czynnikiem rakotwórczym

Udostępnij:
Przebywanie przez dłuższy czas w oparach oleju napędowego zwiększa ryzyko zachorowań na raka płuc – ostrzegają australijskie organizacje działające na rzecz zdrowia. Zaś agencja Światowej Organizacji Zdrowia zajmująca się badaniem przypadków zachorowań na raka, sklasyfikowała opary oleju napędowego w grupie czynników najbardziej rakotwórczych.
Z wyliczeń australijskiej organizacji Council Cancer wynika, że każdego roku z powodu przebywania przez kilka godzin dziennie w oparach oleju napędowego u co najmniej 130 osób pojawiły się komórki rakowe. Zdaniem WHO długotrwałe wdychanie spalin może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc o 40 proc. Jako grupę wysokiego ryzyka wskazuje się pracowników pojazdów takich jak pociągi, autobusy, traktowy oraz mechaników pracujących w warsztatach, na stacjach benzynowych.
Przewodniczący komisji środowiskowej Council Cancer Terry Slevin, zwrócił uwagę na fakt, iż ryzyko zachorowań może zmniejszyć włącznie klimatyzatora czy też szczelne zamknięcie okien, które odetnie dopływ szkodliwych spalin do kabiny pracownika.
Z badań przeprowadzonych przez ekspertów Council Cancer wynika, że każdego roku na szkodliwe działanie oparów oleju napędowego narażonych jest ponad trzy miliony australijskich pracowników. Organizacja ta zaapelowała do władz oraz pracodawców o zmianę warunków pracy, tak, aby pracownicy nie byli narażeni na pogorszenie swojego stanu zdrowia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.