ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dodanie lenwatynibu do pembrolizumabu nie poprawia rokowania w NDRP

Udostępnij:
Podczas kongresu ESMO Immuno-Oncology, który odbył się w Genewie od 6 do 8 grudnia 2023 r. przedstawiono wyniki badań, które wskazują, że dodanie lewatynibu do pembrolizumabu nie poprawia rokowania w niedrobnokomórkowym raku płuca bez zaburzeń molekularnych.
Do pierwszego z przedstawianych badań, LEAP-006, włączono 748 chorych na niedrobnokomórkowego niepłaskonabłonkowego raka płuca. Chorych w losowy sposób przydzielono w stosunku 1:1 do ramienia z lenwatynibem lub do ramienia z placebo, które dodano do pembrolizumabu oraz standardowej chemioterapii. Mediana czasu przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) była porównywalna w obu ramionach i wynosiła 21,8 miesiąca w ramieniu z lewatynibem oraz 22,1 miesiąca w ramieniu z placebo (HR 1,05, 95 proc. CI 0,88-1,26, p=0,708).

Do badania 3. fazy LEAP-008 włączono 422 chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca, u których do progresji choroby doszło podczas stosowania chemioterapii w skojarzeniu z immunoterapią. Chorych przydzielono losowo w stosunku 4:1:1 do ramienia z pembrolizumabem i lenwatynibem, do ramienia z docetakselem i ramienia z lenwatynibem. Nie wykazano statystycznie istotnej różnicy w medianie OS między chorymi, którzy otrzymywali lenwatynib z pembrolizumabem oraz chorymi otrzymującymi docetaksel (mediana wynosiła odpowiednio 11,3 miesiąca wobec 12 miesięcy, HR 0,98, 95 proc. CI 0,78-1,23, p=0,434).

W obu badaniach nie obserwowano nieoczekiwanych zdarzeń niepożądanych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.