ONKOLOGIA
Mięsaki tkanek miękkich, kości i GIST
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Doksorubicyna nadal standardem w leczeniu mięsaków tkanek miękkich

Udostępnij:
Podczas konferencji ESMO (European Society of Medical Oncology) 2012 zaprezentowano wyniki badania 3 fazy oceniającego skuteczność chemioterapii pierwszej linii składającej się z doksorubicyny skojarzonej z ifosfamidem w porównaniu do monoterapii doksorubicyną u chorych na zaawansowane lub przerzutowe mięsaki tkanek miękkich.
Do randomizowanego badania zakwalifikowano 455 chorych na mięsaki o 2 lub 3 stopniu złośliwości. Włączeni do badania chorzy mieli poniżej 60 lat. W jednym ramieniu badania chorzy otrzymywali 75 mg/m2 doksorubicyny z 10 g/m2 ifosfamidu podawanym przez 4 dni oraz z pegfilgrastimem, w drugim 75 mg/m2 doksorubicyny. W grupie leczonej dwoma cytostatykami zaobserwowano wyższy odsetek obiektywnych odpowiedzi klinicznych po zastosowanym leczeniu – 26% vs 13%. U chorzy otrzymujących doksorubicynę skojarzonej z ifosfamidem zanotowano również dłuższą medianę przeżycie wolnego od progresji (PFS – progression free survival) – 7.4 vs 4.6 miesięcy (HR 0.74, p=0.003). Jednak nie zaobserwowano różnicy w zakresie mediany całkowitego przeżycia chorych (OS – overall survival) pomiędzy badanymi grupami.
Wyniki powyższego badania potwierdzają, że u chorych na zaawansowane lub przerzutowe mięsaki tkanek miękkich standardem postepowania jest zastosowanie doksorubicyny w monoterapii. Leczenie składające się z doksorubicyny z ifosfamidem można rozważyć u chorych poniżej 60 roku życia, u których konieczne jest zmniejszenie masy nowotworowej powodującej objawy kosztem jednak wyższej toksyczności terapii (gorączka neutropeniczna 47% vs 13% oraz niedokrwistość 35% vs 4%).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.