ONKOLOGIA
Terapia wspomagająca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dysfunkcje seksualne związane z leczeniem u młodych kobiet chorych na raka piersi

Udostępnij:
Leczenie uzupełniające młodych kobiet chorych na raka piersi związane jest z występowaniem wielu działań niepożądanych. Należą do nich między innymi: zatrzymanie miesiączki, objawy menopauzalne, zaburzenia życia seksualnego. Objawy te mogą prowadzić do powstawania różnego rodzaju dysfunkcji seksualnych i tym samem obniżenia jakości życia. W prezentowanym badaniu sprawdzono jak proces leczenia i jakie inne czynniki wpływają na seksualne funkcjonowanie tych kobiet.
W badaniu wzięło udział 461 kobiet poniżej 40 roku życia, chorych na raka piersi w stopniu od 0 do III. Funkcjonowanie płciowe i dysfunkcje seksualne badano przy pomocy formularzy Cancer Rehabilitation Evaluation System (CARES – system oceny rehabilitacji nowotworowej). Uzyskane wyniki były porównywane i poddane analizie wieloczynnikowej pod kątem prowadzonego leczenia, nasilenia objawów menopauzalnych i somatycznych oraz ich relacji względem funkcjonowania seksualnego. Wyższy wynik punktowy na skali zainteresowania seksem i skali dysfunkcji płciowych oznacza większą ilość problemów w określonym zakresie.
Brak miesiączki wywołany leczeniem był związany ze zmniejszonym zainteresowaniem seksem oraz dysfunkcją płciową (p=0,002). Wyniki te były znacząco wyższe w porównaniu z grupą kobiet leczonych chemioterapią, ale dalej miesiączkujących i grupą kobiet nie leczonych chemioterapią. Kobiety po mastektomii z rekonstrukcją piersi uzyskały najwyższą średnią wyników we wspomnianym zakresie, jednakże istotność statystyczną stwierdzono jedynie w porównaniu z grupą kobiet po mastektomii bez rekonstrukcji piersi (p=0,02). Kobiety bez miesiączki w wyniku leczenia nie otrzymujące tamoksifenu w porównaniu z tymi leczonymi tamoksyfenem uzyskały wyższe wyniki na skali zainteresowania seksem (p=0,06) i skali seksualnych dysfunkcji (p=0,05).
Po włączeniu do analizy objawów menopauzalnych brak miesiączki wywołany leczeniem przestał być niezależnym predyktorem dysfunkcji seksualnych. Natomiast wiązały się z nią objawy bólu pochwy, gorszy obraz własnego ciała i zmęczenie. Zmniejszone zainteresowanie seksem wiązało się istotnie z objawami bólu pochwy, gorszym obrazem własnego ciała i wzrostem masy ciała.
Wskazane w badaniu czynniki wpływające negatywnie na funkcjonowanie płciowe młodych kobiet leczonych uzupełniająco z powodu raka piersi mogą być często skutecznie wyeliminowane, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej jakości życia tych kobiet.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.