ONKOLOGIA
Gruczoł krokowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Enlazutamid w leczeniu chorych na przerzutowego raka prostaty opornego na kastrację

Udostępnij:
25 kwietnia 2013 Komitet Europejskiej Agencji Medycznej (CHMP) przyjął pozytywne rekomendacje dla przyznania rejestracji nowego doustnego leku – enzalutamidu (Xtandi) do leczenia raka prostaty
Enlazutamid jest wskazany u chorych na raka prostaty opornego na kastrację z przerzutami, u których doszło do progresji w trakcie leczenia docetakselem lub po jego zastosowaniu.

Enlazutamid jest nowym doustnym lekiem konkurencyjnie blokującym wiązanie androgenów ze swoistym receptorem androgenowym (AR), ponadto hamuje translokację jądrową AR oraz uniemożliwia jego wiązanie z DNA.
Do randomizowanego, wieloośrodkowego badania III fazy zakwalifikowano 1199 chorych na hormonoopornego raka prostaty, u których doszło do niepowodzenia wcześniejszej terapii składającej się z docetakselu. W jednym ramieniu badania chorzy otrzymywali enlazutamod, w drugim placebo. Randomizację przeprowadzono w stosunku 2:1. Na podstawie wyników planowanej analizy cząstkowej przeprowadzonej przez niezależne grono ekspertów postanowiono „odślepić” badanie i chorym otrzymujący placebo zaproponowano terapię enlazutamid. Szacowana mediana całkowitego przeżycia chorych leczonych enlazutamidem wyniosła 18,4 miesiący, natomiast w grupie placebo 13,6 miesięcy (p<0.0001; HR 0.63). Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi były uderzenia gorąca oraz ból głowy.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.