ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

FDA zarejestrowała olaparib w leczeniu raka jajnika

Udostępnij:
19 grudnia 2014 Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Agency, FDA) zarejestrowała olaparib (Lynparza, Astra Zeneca) w leczeniu zaawansowanego raka jajnika z obecnością mutacji w genie BRCA po niepowodzeniu wcześniejszych terapii.
FDA zarejestrowala także test diagnostyczny do wykrywania obecności mutacji w genie BRCA.
Olaparib jest inhibitorem polimerazy poli (ADP-rybozy) (PARP), który blokuje enzymy zaangażowane w naprawę uszkodzonego DNA, które w warunkach prawidłowego działania hamują rozwój nowotworu.
Jest to pierwszy lek w klasie zarejestrowany w leczeniu raka jajnika. Jest on przykładem jak dokładne zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw choroby może prowadzić do rozwoju celowanej, spersonalizowanej terapii.
Kobiety z mutacją skutkującą uszkodzeniem genu BRCA mają większe ryzyko rozwoju raka jajnika, i szacuje się, że 10-15% raków jajnika związanych jest z dziedziczną mutacją w genie BRCA.
Rejestracja przez FDA testu diagnostycznego BRACAnalysis CDx oparta jest na danych z badania klinicznego, na podstawie którego FDA zarejestrowała olaparib. Próbki krwi uczestniczek badania klinicznego badano w celu walidacji testu wykrywającego mutacje w genie BRCA w tej populacji.
Skuteczność olaparibu oceniano na podstawie badania klinicznego, do którego włączono 137 chorych na raka jajnika z mutacją gBRCA, które otrzymywały lek. Badanie zaprojektowano w celu oceny obiektywnego wskaźnika odpowiedzi (ang. objective response rate,ORR), lub odsetka uczestniczek badania, u których wykazano częściowe zmniejszenie się guza. ORR wynosił 34%, a odpowiedź utrzymywała się średnio 7,9 miesiąca.
Najczęstsze działania niepożądane u chorych stosujących olaparib to nudności, zmęczenie, wymioty, biegunka, zaburzenia smaku, dolegliwości dyspeptyczne, bóle głowy, spadek apetytu, zapalenie nosogardła, kaszel, bóle stawów, bóle mięśniowo-szkieletowe, bóle mięśni, bóle pleców, zapalenie skóry i bóle brzucha. Ciężkie zdarzenia niepożądane obejmowały rozwój zespołu mielodysplastycznego, ostrej białaczki szpikowej czy zapalenia płuc.
Najczęstszymi nieprawidłowościami laboratoryjnymi u chorych leczonych olaparibem był wzrost stężenia kreatyniny, wzrost średniej objętości krwinki czerwonej (ang. mean corpuscular volume, MCV), zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie liczby limfocytów, neutrofilów oraz płytek krwi.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.