ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Immunoterapia – kolejny krok w walce z zaawansowanym czerniakiem

Udostępnij:
Przeciwciało anty PD-1 to kolejny lek biologiczny, który może wydłużyć czas przeżycia chorych z zaawansowanym czerniakiem – wynika z danych prezentowanych podczas kongresów ASCO i ESMO
Obiecujące wyniki badań klinicznych I fazy z udziałem 411 chorych stały się podstawą do przyspieszonej rejestracji pembrolizumabu w USA. Wniosek o rejstrację leku pembrolizumab w leczeniu zaawansowanego czerniaka rozpatruje już także Europejska Agencja ds. Leków
Pembrolizumab okazał się wysoce skuteczny w leczeniu zaawansowanego czerniaka z przerzutami do innych części ciała – wynika z badań, które zaprezentowano podczas tegorocznego 50 kongresu American Society of Clinical Oncology (ASCO) w Chicago. W badaniu wzięło udział 411 chorych z rozsianym czerniakiem, z przerzutami m.in. do płuc. 221 chorych było wcześniej, bezskutecznie leczonych za pomocą ipilimumabu, 190 nie otrzymywało wcześniej takiego leczenia. W trakcie badania klinicznego pacjentom podawano pembrolizumab w trzech różnych dawkach. Dla każdej z badanych dawek stwierdzono istotną aktywność przeciwnowotworową i znamienne statystycznie korzyści kliniczne.
Odpowiedź na leczenie udokumentowano u 34 proc. spośród wszystkich uczestników badania. Odsetek odpowiedzi był wyższy w grupie nieleczonej wcześniej ipilimumabem (40 proc. wobec 28 proc. w grupie otrzymującej przed włączeniem do badania ipilimumab). Po roku u 88 proc. pacjentów, u których stwierdzono odpowiedź na leczenie pembrolizumabem, nadal nie obserwowano progresji choroby nowotworowej. Oszacowane jednoroczne przeżycie wyniosło 69 proc. dla wszystkich uczestników badania i 74 proc. dla pacjentów wcześniej nie leczonych ipilimumabem. Przeżycie 18-miesięczne oszacowano – dla wszystkich chorych – na 62 proc. Spośród pacjentów, u których na starcie badania przeprowadzono pomiary wielkości guza (317 osób), u 72 proc. (227 osób) odnotowano zmniejszenie się guza. U 39 proc. (123 osób) guz zmniejszył się o ponad 50 proc. zgodnie z kryteriami RECIST.
W ostatnich latach w onkologii obserwujemy powrót do immunoterapii, która ma aktywować układ immunologiczny organizmu, tak aby chory sam walczył z nowotworem.
Po latach niepowodzeń w terapii czerniaka mamy w końcu przełom w tym zakresie – mówi profesor Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków
w Centrum Onkologii-Instytutucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - Po wprowadzeniu przed 3 laty pierwszej terapii przedłużającej przeżycia chorych na przerzutowego czerniaka, czyli przeciwciał anty-CTLA4, nowe dane zaprezentowane w 2014 roku dotyczące preparatów immunomodulujących działających na punkty kontrolne układu immunologicznego wskazują, że przeciwciała anty-PD-1 w warunkach klinicznych przynoszą długotrwałą korzyść kliniczną u znacznej części chorych na zaawansowane czerniaki i znaczne odsetki odpowiedzi - sięgające 40 procent. Pomimo, że terapia ta wymaga dalszych badań i nadal nie mamy odpowiedzi na wiele pytań, bez wątpienia leki te zmienią postępowanie u chorych na czerniaki w najbliższych latach.
Wyniki pozostałych badań prezentowanych podczas ESMO
Podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) przedstawiono też wyniki badań pierwszej fazy w leczeniu nowotorów płuca, głowy i szyi oraz pęcherza i przewodu pokarmowego. W przypadku zaawansowanego raka przewodu pokarmowego 31 procent pacjentów z pozytywną ekspresją PD-L1 odpowiedziało
na monoterapię pembrolizumabem. W przypadku raka pęcherza na terapię odpowiedziało 24 procent pacjentów z pozytywną ekspresją PD-L1.
Informacje o leku pembrolizumab
Wiele nowotworów unika odpowiedzi ze strony układu immunologicznego dzięki hamowaniu działania receptora PD-1. Pembrolizumab jest wysoce selektywną immunoterapią działającą na receptory PD-1, która przywraca układowi odpornościowemu umiejętność rozpoznawania i oddziaływania na komórki nowotworowe poprzez selektywne uniemożliwienie połączenia ligandów (PD-L1 i PD-L2) z białkami PD-1. Dzięki blokowaniu receptora PD-1, pembrolizumab umożliwia aktywację komórek T układu immunologicznego ukierunkowaną na komórki nowotworowe, w gruncie rzeczy zdejmując blokadę z układu immunologicznego.
W 15 toczących się badaniach z lekiem pembrolizumab weźmie udział ponad 4,000 pacjentów zmagających się z ponad 30 różnymi rodzajami nowotorów. Planowane są też kolejne badania zarówno w monoterapii jak i leczeniu skojarzonym z użyciem pembrolizumabu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie http://www.merck.com/clinical-trials .
We wrześniu 2014 roku pembrolizumab został zarejestrowany w USA w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Wniosek o rejestrację jest także obecnie rozpatrywany przez Europejską Agencję ds. Leków.
Zaawansowany czerniak
W 2012 roku na świecie zdiagnozowano ok 232,000 nowych przypadków czerniaka. Czerniak jest najbardziej niebezpiecznym nowotorem skóry i przyczyną większości zgonów związanych z chorobami skóry. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 roku z powodu czerniaka zmarło w Polsce 1191 osób. W 2010 r. w Polsce rozpoznano ten typ nowotworu u 1200 mężczyzn i 1350 kobiet. To o wiele niższa liczba niż w wielu krajach UE, ale jednocześnie śmiertelność w Polsce z powodu czerniaka jest o 20 procent wyższa niż w Europie.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.