ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Immunoterapia skuteczna w leczeniu raka wątrobowokomórkowego

Udostępnij:
Amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration) zaakceptowała wniosek uzupełniający (supplemental Biologics License Application, sBLA) o rozszerzenie wskazań do stosowania niwolumabu (Opdivo) u chorych na raka wątrobowokomórkowego (hepatocellular carcinoma, HCC) po wcześniejszym leczeniu sorafenibem. FDA nadała temu wnioskowi status priorytetowy, a wcześniej niwolumab uzyskał status leku sierocego w leczeniu chorych na HCC.
Wniosek oparto na wynikach badania klinicznego fazy I/II CheckMate -040, w którym analizowano zastosowanie niwolumab u chorych na zaawansowanego HCC, niezależnie od zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub C (HCV). Wyniki badania opublikowano ostatnio w The Lancet i przedstawiono w trakcie konferencji American Society of Clinical Oncology (ASCO), która właśnie odbywała się w Chicago.

HCC jest najczęstszym rodzajem nowotworu złośliwego wątroby i drugą najczęstszą na świecie przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych. Co roku HCC rozpoznaje się u 700000 osób na całym świecie, w tym u 40000 w Stanach Zjednoczonych. Większość zachorowań związana jest z wcześniejszym zakażeniem HBV lub HCV, co powoduje, że jest to największy czynnik ryzyka raka wątroby.

HCC jest często rozpoznawany w zaawansowany stadium, kiedy możliwości leczenia są bardzo ograniczone, a wyniki leczenia złe, ponieważ odsetek przeżyć po roku u chorych na zaawansowanego HCC wynosi 44%. U chorych nietolerujących sorafenibu lub z progresją choroby w trakcie leczenia tym lekiem mediana przeżycia jest krótsza niż 11 miesięcy.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.