ONKOLOGIA
Ginekologia onkologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Infekcja wirusem HIV pogarsza rokowanie chorych na raka szyjki macicy

Udostępnij:
Jak wskazują wyniki nowego badania, infekcja wirusem HIV znacznie pogarsza przeżycie chorych na inwazyjnego raka szyjki macicy, pomimo iż otrzymują one leczenie antyretrowirusowe. Wyniki analizy opublikowano na stronie internetowej Journal of Clinical Oncology.
Według autorów badania rak szyjki macicy jest główną przyczyną zgonów z przyczyn nowotworowych w Afryce, a infekcja wirusem HIV zwiększa jeszcze tą liczbę. Leczenie antyretrowirusowe może zmniejszać częstość i czas trwania wiremii HIV, która ma wpływ na rozwój raka szyjki macicy, ale od czasu rozwoju terapii antyretrowirusowej ilość zachorowań na ten nowotwór złośliwy nie zmniejszyła się. Dotychczas nie zbadano wpływu infekcji wirusem HIV na przeżycie chorych na raka szyjki macicy.
Do badania włączono 348 chorych na raka szyjki macicy, spośród których 231 kobiet (66,4%) zakażonych było wirusem HIV, a u 96 chorych (27,6%) nie wykazano infekcji wirusowej. Większość chorych z infekcją wirusem HIV (81,8%) otrzymywało leczenie antyretrowirusowe przed rozpoznaniem nowotworu. Po okresie obserwacji z medianą wynoszącą 19,7 miesiąca, zmarło 157 kobiet, z czego 117 (50,7%) było HIV-pozytywnych, a 40 (41,7%) HIV-negatywnych. Większość zgonów związana była z chorobą nowotworową, podczas gdy tylko jeden z infekcją wirusem HIV. U 12 kobiet HIV-pozytywnych i u 1 kobiety HIV-negatywnej nie określono przyczyny zgonu.
Jak wykazała skorygowana analiza, infekcja wirusem HIV prawie dwukrotnie zwiększała ryzyko zgonu (HR 1,95; 95% CI 1,20-3,17; p=0,007). Wyniki były podobne u kobiet, które leczono radykalnie. Zwiększenie liczby limfocytów CD4 osłabia wpływ infekcji wirusem HIV na przeżycie, ale ma on negatywny wpływ nawet u chorych z liczbą limfocytów CD4 zbliżoną do prawidłowej.
Badacze podkreślają kilka ograniczeń badania. Po pierwsze brak jest danych dotyczących wielkości guza i stanu węzłów chłonnych, po drugie okres obserwacji jest stosunkowo krótki. Mimo to badanie zwraca uwagę na znaczenie dalszych badań w celu poprawy wyników leczenia kobiet z infekcją wirusem HIV i rakiem szyjki macicy.
Badanie zwraca również uwagę na trudności w leczeniu tej złożonej choroby w krajach rozwijających się. Zdecydowana większość chorych otrzymała niewystarczające dawki radioterapii, a liczba tych chorych nie różniła się w zależności od infekcji wirusem HIV.
Badacze podsumowali, że najważniejszą rzeczą, która może przyczynić się do zmniejszenia liczby zgonów z powodu raka szyjki macicy jest dostęp do badań przesiewowych, szczepień i leczenia, szczególnie w tych regionach świata gdzie zachorowalność jest największa.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.