ONKOLOGIA
Gruczoł krokowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Lumpektomia przy użyciu wysokoskoncentrowanych ultradźwięków HIFU: przyszłość w leczeniu raka prostaty?

Udostępnij:
Pomimo rosnącego zainteresowania część klinicystów i badaczy nadal postrzega miejscową terapię w ograniczonym raku gruczołu krokowego jako eksperymentalną.
Miejscowe leczenie raka prostaty polega na usunięciu jedynie zajętej przez nowotwór części gruczołu krokowego, dlatego nazywane bywa lumpektomią. Zmiana nowotworowa jest usuwana za pomocą wysokoskoncentrowanych ultradźwięków (ang. high-intensity focal ultrasound, HIFU, skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu). Metoda ta stosowana jest w Europie, ale nie jest dopuszczona do użytku w Ameryce. Terapię tą postrzega się jako eksperymentalną, ponieważ wciąż oczekuje się na odległe wyniki leczenia.
Ablacji poddaje się zmianę najbardziej agresywną (ang. index lesion), którą definiuje się jako zmianę o największej objętości, z najwyższym stopniem zaawansowania patologicznego, choć definicja ta nie jest do końca ustalona. Przyjmuje się, że zmiana ta odzwierciedla biologię nowotworu, choć nie ma na to jednoznacznych dowodów.
Zmiana, która ma być poddana ablacji powinna mieć 2 główne cechy: ograniczoną objętość oraz jednostronną lokalizację. Jednakowoż rak gruczołu krokowego to choroba wieloogniskowa, dlatego rola lumpektomii w wyleczeniu nowotworu powinna zostać potwierdzona naukowo. Niektórzy naukowcy twierdzą, że lumpektomia może być alternatywą aktywnej obserwacji u chorych na raka prostaty niskiego ryzyka, natomiast inni przekonują, że ta metoda leczenia powinna stać się alternatywą radioterapii u chorych, którzy mogą odnieść potencjalne korzyści z aktywnego leczenia.
Kolejną niewiadomą dotyczącą tej metody leczenia jest definicja skutecznej terapii. Brak jest standardowych kryteriów definiujących oporność na leczenie lub progresję choroby i brak wytycznych dotyczących długoterminowej obserwacji.
Kolejną wątpliwość budzą komplikacje i efektywność kosztowa tego rodzaju terapii.
Zdaniem badaczy lumpektomia za pomocą HIFU może przynieść chorym duże korzyści, szczególnie w skojarzeniu z radioterapią. Planowane jest przeprowadzenie badania klinicznego oceniającego skuteczność tej metody, do którego włączani będą chorzy ze zmianą dominującą, w przypadku której trudno zastosować jest radioterapię. Największa zmiana usuwana będzie za pomocą HIFU, a w dalszym etapie gruczoł krokowy poddawany będzie radioterapii.
Do tej pory FDA nie zaaprobowała metody HIFU.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.