Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mammografia u kobiet po 75 roku życia: więcej zalet czy wad?

Udostępnij:
Badacze wykazują, że mimo iż mammografia nie jest rekomendowana u kobiet po 75 roku życia, może wiązać się z wieloma korzyściami w tej grupie wiekowej.
Badacze twierdzą, że wykrycie nowotworu piersi u kobiet po 75 roku życia dzięki mammografii ma wiele zalet w porównaniu do wykrycia nowotworu przez kobietę w samobadaniu piersi bądź przez lekarza podczas badania. Mammografia wykrywa nowotwór we wcześniejszym stadium, wymagającym mniej procedur leczniczych, obserwuje się również większy odsetek 5-letnich przeżyć.
Według badaczy kobiety powinno się poinformować o możliwych korzyściach wynikających z wczesnego wykrycia nowotworu dzięki mammografii, jednak podkreślają, że ich badanie opublikowane w „Radiology“ nie jest badaniem randomizowanym czy oceną programu screeningowego, co ogranicza możliwość powstania wytycznych na jego podstawie. W 2009 roku US Preventive Task Force stwierdziło, że dowody są niewystarczające by ocenić bilans korzyś/ryzyko wykonywania mammografii u kobiet po 75 roku życia. Jednakże American Cancer Society rekomenduje screening mammograficzny u tych kobiet tak długo, dopóki nie stwierdzi się u nich poważnych przewlekłych chorób współistniejących bądź stanów limitujących czas spodziewanego przeżycia. Do tej pory brak jest badań klinicznych u kobiet po 75 roku życia, pomimo że ryzyko rozwoju raka piersi jest u nich największe.
Badacze analizowali 1162 przypadki rozpoznanego raka piersi w stopniu zaawansowania 0-IV u kobiet po 75 roku życia z lat 1990-2011. W ciąguu tych 21 lat, 64% (744 z 1162) raków piersi została wykryta dzięki mammografii i 36% (418 z 1162) zostało wykryte w trakcie badania lekarskiego czy samobadania. Średni czas obserwacji wynosił 7,3 roku. Nowotwory zdiagnozowane w mammografii w większości wykryto w stopniu I (62%), natomiast lekarze/pacjenci wykrywali nowotwór w stopniu II lub III (59%).
Odsetek przeżyć 5-letnich był istotnie wyższy w grupie chorych poddanych mammografii (97% vs 87%, p< 0,001. U chorych tych przeprowadzano głównie lumpektomię i poddawano je radioterapii, znacznie rzadziej wykonywano mastektomię i rzadziej stosowano chemioterapię (p<0,001).
Badacze podkreślają korzyści wynikające z rozpoznania nowotworu w niższym stadium zaawansowania, co pozwala na uniknięcie toksycznej chemioterapii.
Zwracają oni również uwage na fakt, że w wieku 75 lat spodziewana długość życia wynosi 13 lat, a w wieku 80 lat nadal 9 lat.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.