SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mikro RNA nadzieją w raku trzustki?
 
Kategorie: Przewód pokarmowy
Działy: Aktualności
Rak trzustki, najczęściej rak przewodowy PDAC należy do najbardziej śmiertelnych i agresywnych nowotworów. Niestety nie ma zbyt wielu terapii poza chirurgią, która i tak nie stanowi opcji dla wielu chorych. Jednak naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center spróbowali zidentyfikować molekuły, które mogą stać się kolejną generacją terapeutyków w tym nowotworze.
Badanie było prowadzone we współpracy z M.D. Anderson Cancer Center i Tianjin Medical University General Hospital w Chinach. Rezultaty zostały opublikowane w Autophagy.

Wcześniejsze badania wykazały, że mikro RNA MIR506 funkcjonowało jako hamulec dla guza w wielu nowotworach oraz wzmacniało efektywność chemioterapii w raku jajnika. Badacze więc stworzyli hipotezę, że ta molekuła stanowi realną opcję dla dalszych badań także w raku trzustki. Normalnie MIR506 odgrywa ważną rolę w regulowaniu zachowań komórek, jej odpowiednie poziomy pomagają komórkom funkcjonować normalnie, obniżone mają wpływ na ich wzrost i ekspansję na pojawiające się guzy.

W tym badaniu próbki zostały pobrane od chorych podczas zabiegu chirurgicznego i wszczepione myszom, aby mogły rozwijać się w nowe guzy raka trzustki. Badacze najpierw zaobserwowali, że poziomy mikro RNA były niższe w guzie w porównaniu do trzustki zdrowej. Następnie leczyli eksperymentalne komórki guza MIR506 w celu określenia, czy zachowa się tak, jak to miało miejsce w raku jajnika i innych nowotworach. Odkryli, że traktowanie raka trzustki MIR506 powstrzymywało zarówno wzrost komórek guza jak i proces komórkowy, który warunkuje przerzuty. Co ważne, zespół wykazał, że leczenie komórek guza mikro RNA wyindukowało autofagię, proces, który ma miejsce w normalnym wzroście organizmu lub przy rozwoju i mógłby wspierać śmierć komórek raka.

Wcześniej badacze z NYU Langone Medical Center i Perlmutter Cancer Center wykazali, że rak trzustki "wyłącza" układ odpornościowy atakując komórki systemu immunologicznego. Układ niejako pozwala na wzrost i przeżycie komórek raka.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe