Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niesterydowe leki przeciwzapalne mogą zmniejszać ryzyko nawrotu raka piersi u otyłych kobiet

Udostępnij:
Nowe badania wykazują, że otyłe kobiety w wieku pomenopauzalnym, chore na raka piersi z dodatnimi receptorami estrogenowymi (ER+), mają istotnie niższe ryzyko nawrotu, jeżeli przyjmują niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Według analizy retrospektywnej opublikowanej w sierpniu w Cancer Research ryzyko nawrotu raka piersi u kobiet otyłych lub z nadwagą przyjmujących na stałe NLPZ było o 52% niższe niż u kobiet, które nie przyjmowały NLPZ. Dłuższy był również średni czas wolny od progresji choroby (78,5 miesiąca vs 50,6 miesiąca). Wyniki te sugreują, że NLPZ poprawiają odpowiedź na hormonoterapię. Jak podkreślają badacze, są to jedynie dane przedkliniczne i chorzy nie powinni nigdy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Mimo że wcześniejsze badania wykazały umiarkowaną redukcję ryzyka związaną z przyjmowaniem NLPZ, nie dotyczyły one kobiet otyłych lub z nadwagą (J Clin Oncol.2010;28:1467-1472).
Badacze dokonali analizy retrospektywnej dokumentacji medycznej chorych leczonych w dwóch ośrodkach w San Antonio. Spośród 440 chorych, których dotyczyła analiza, NLPZ przyjmowało 159 kobiet. W grupie badanej 58,5% kobiet było otyłych (BMI > 30), a 25,8% miało nadwagę (BMI 25,0-29,9). Średni wskaźnik masy ciała wynosił 31.
W grupie chorych przyjmujących NLPZ, 81% pobierało aspirynę, reszta kobiet stosowała celekoksyb, naproksen, meloksykam, bądź inne inhibitory COX-2.
Iloraz szans dla nawrotu raka piersi (nawrót lokalny, zmiany w drugiej piersi, przerzuty odległe) wynosił 0,48 (95% CI 0,22-0,98, p < 0,05).
Kobiety otyłe lub z nadwagą chorujące na raka piersi mają gorsze rokowanie niż kobiety o prawidłowej masie ciała. U tych kobiet rak piersi jest zupełnie inna chorobą, za zmianami na poziomie molekularnym.
Badacze przeprowadzili badania na liniach komórkowych. W środowisku guza znajdowały sie komórki nowotworowe, komórki tłuszczowe oraz komórki układu immunologicznego odpowiedzialne za stan zapalny, i wykazali, że obecność ekspresji niektórych molekuł zapalnych, takich jak COX-2, prostaglandyna E2, kwas arachidonowy oraz aromatazy wzrasta u kobiet otyłych. Jednakże po dodaniu do hodowli NLPZ, obserwowano spadek stężenia molekuł zapalnych.
Badanie to wykazuje, że stan zapalny to zasadnicza składowa mechanizmu rozwoju raka piersi u kobiet otyłych i z nadwagą. Utrzymujący się u tych kobiet stan zapalny może prowadzić do mniejszej skuteczności inhibitorów aromatazy w zapobieganiu nawrotowi u tych chorych.
Badacze podkreślają jednak, że te wstępne obserwacje pochodzą z analizy retrospektywnej, a badania prospektywne dotyczące korzyści z dodania NLPZ do hormonoterapii zapoczątkowane będą w 2015 roku, Dodanie NLPZ byłoby opcją terapeutyczną niedrogą, dobrze tolerowana, ze stosunkowo niewielkimi działaniami niepożądanymi.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.