ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niwolumab: nowy lek w chłoniaku Hodgkina

Udostępnij:
Obecne na limfocytach T białko błonowe PD-1 (programmed death-1) odgrywa rolę w regulowaniu aktywności układu immunologicznego względem komórek własnych organizmu. Wykazano, że szlak przekazywania sygnału PD-1 może być wykorzystywany przez nowotwór w celu uniknięcia układu odpornościowego [1]. Z tego względu środki mające na celu zakłócenie funkcji szlaku przekazywania sygnału PD-1 są obiecującymi kandydatami na nowe leki przeciwnowotworowe.
Aktualnie prowadzonych jest ponad 40 badań klinicznych, w których ocenianych jest 6 substancji o takim charakterze [1]. Jedną z nich jest pembrolizumab, przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko białku PD-1, które zostało dopuszczone przez FDA (Food and Drugs Administration) do stosowania u pacjentów z przerzutami czerniaka. Niwolumab, który także jest przeciwciałem monoklonalnym uniemożliwiającym aktywację PD-1, jest obecnie badany w leczeniu wznowy lub nawrotu chłoniaka Hodgkina leczonego wcześniej przeszczepem szpiku lub brentuksymabem. Na łamach New England Journal of Medicine przedstawiono wstępne wyniki z tego badania, które uzyskano w grupie 23 pacjentów. Zgodnie z planem eksperymentu lek podawano chorym aż do czasu uzyskania progresji, pełnej odpowiedzi na leczenie lub wystąpienia istotnych działań niepożądanych. U 20 chorych uzyskano odpowiedź na leczenie, w tym u 4 całkowitą. Po 24 tygodniach u 20 pacjentów nie odnotowano progresji. Ze względu na działania niepożądane z badania wycofało się 2 chorych.
[1] Pedoeem A, Azoulay-Alfaguter I, Strazza M, i wsp. Programmed death-1 pathway in cancer and autoimmunity. Clin Immunol 2014; 153(1):145-52.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.