Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe narzędzie do oceny ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet z atypową hiperplazją

Udostępnij:
Naukowcy opracowali nowy model oceny ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet, u których w biopsji piersi stwierdzono atypową hiperplazję. Atypowa hiperplazja stanowi około 10% wszystkich zmian łagodnych stwierdzanych w biopsji piersi, a liczba kobiet z tym rozpoznaniem w Stanach Zjednoczonych sięga 100 tysięcy. Wyniki badania najnowszej analizy opublikowano w Journal of Clinical Oncology.
W grupie chorych z atypową hiperplazją ryzyko zachorowania na raka piersi jest czterokrotnie wyższe w porównaniu do populacji ogólnej, co przekłada się na ryzyko całkowite sięgające 1 do 2% na rok. Decyzje dotyczące leczenia podejmowane są indywidualnie dla każdej kobiety, tym bardziej narzędzie pozwalające na ocenę ryzyka zachorowania na raka piersi są w tym wypadku bardzo przydatne.

Badacze opracowali model ryzyka dla kobiet z potwierdzoną histopatologicznie łagodną atypową hiperplazją, w wieku 18-85 lat. Do populacji chorych, na podstawie której opracowano model ryzyka włączono 699 kobiet z obecnością atypowej hiperplazji, spośród których u 142 w trakcie obserwacji wykryto raka piersi (mediana czasu obserwacji wynosiła 8,1 roku), natomiast do kohorty na podstawie której zwalidowano model włączono 461 innych kobiet z obecnością atypowej hiperplazji, spośród których raka piersi wykryto u 114 (mediana czasu obserwacji wynosiła 11,4 roku). Czynniki, które są brane pod uwagę podczas szacowania ryzyka zachorowania na raka piersi to wiek w chwili wykonania biopsji oraz ilość ognisk atypowej hiperplazji. Stosunek szacowanej liczby rozpoznanych raków piersi do rzeczywistej liczby rozpoznanych raków piersi po 5, 10 i 20 latach wynosił odpowiednio 0,96, 0,87 oraz 0,92.

Badacze podsumowują, że odpowiednie szacowanie ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet z obecnością atypowej hiperplazji w materiale biopsyjnym jest ważne w aspekcie podejmowania decyzji terapeutycznych i u części kobiet opracowane narzędzie może mieć wpływ na zmianę tych decyzji.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.