ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowy biomarker związany z nowotworami głowy i szyi oraz rakiem niedorobnokomórkowym płuc

Udostępnij:
Naukowcy z Florydy zidentyfikowali nowy biomarker, który wiąże się z lepszym rokowaniem pacjentów z nowotworami okolic głowy i szyi oraz rakiem niedrobnokomórkowym płuc. Wyniki ich pracy mogą przyczynić się do rozwoju nowych metod diagnostycznych i lepszego planowania terapii pacjentów onkologicznych.
Zespół kierowany przez naukowców z The Scripps Research Institute (TSRI) na Florydzie dokonał bardzo ciekawego odkrycia. Naukowcom udało się zidentyfikować biomarker, który wiąże się z lepszym rokowaniem pacjentów z nowotworami głowy, szyi oraz płuc. Szczegóły ich pracy można znaleźć na stronach internetowych magazynu Cancer. Białko CCT-alfa jest "antygenem", który stymuluje układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał przeciwko niemu.

Na podstawie przeprowadzonych badań profesor Laura Niedernhofer z TSRI zwraca uwagę, że CCT może być bardzo dobrym wskaźnikiem związanym z przeżywalnością pacjentów. Co więcej, może mieć ono większą wartość niż wcześniej badane białko ERCC1. W wielu badaniach jest obecnie sprawdzana przydatność ERCC1 do określania rokowania pacjentów z nowotworami układu pokarmowego, płuc czy jajników. Jednak w świetle pracy naukowców z Florydy, pozytywne wyniki obserwowane w innych badaniach mają być związane raczej z obecnością CCT-alfa niż ERCC1. Wynika to z faktu, że oba białka wiązane są przez przeciwciała używane do pomiarów ekspresji ERCC1.

Białko ERCC1 bierze udział w naprawie DNA, natomiast CCT-alfa zaangażowane jest w syntezę błon komórkowych i przekaźnictwo komórkowe związane z błonami. Wyniki pracy amerykańskiego zespołu są oparte na analizie próbek 187 pacjentów z rakiem niedrobnokomórkowym płuca oraz 60 osób z nowotworami kolczystokomórkowymi głowy i szyi. Po analizie okazało się, że ekspresja CCT-alfa była związana z lepszym odsetkami przeżywalności. Co ważne, dłuższe przeżycie obserwowano także u pacjentów z rakiem niedrobnokomórkowym płuca leczonym tylko operacyjnie - bez użycia chemioterapii opartej na pochodnych platynowych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.