ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ocena bólu oraz przystosowania do życia z chorobą u chorych na raka piersi

Udostępnij:
W Breast Cancer opublikowano wyniki badania dotyczącego oceny nasilenia bólu, akceptacji choroby, dostosowania do życia z nowotworem oraz strategii radzenia sobie z chorobą u chorych na raka piersi.
Rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową u kobiet. W ciągu ostatnich 40 lat liczba chorych zwiększyła się czterokrotnie. W Polsce rak piersi jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u kobiet w wieku 65 lat i starszych.
Celem pracy była ocena strategii radzenia sobie z chorobą, leczenia bólu, akceptacji choroby oraz dostosowania do życia z nowotworem u chorych na raka piersi oraz ocena wpływu czynników społecznoekonomicznych na wymienione obszary życia chorych.
METODY:
Do badania włączono 193 chore na raka piersi w trakcie chemioterapii prowadzonej w warunkach ambulatoryjnych (klasyczna chemioterapia, leczenie hormonalne, terapie ukierunkowane molekularnie) w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Zastosowano badanie ankietowe bezpośrednie metodą Paper and Pencil Interview (PAPI). Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące danych demograficznych (czynniki społecznoekonomiczne) oraz następujące testy psychometryczne: BPCQ (Beliefs about Pain Control Questionnaire), pomiar wpływu czynników wpływających na leczenie bólu, CSQ (Coping Strategies Questionnaire), strategie radzenia sobie z chorobą dostosowane do leczenia bólu, kwestionariusz AIS (Acceptance of Illness Scale), pomiar akceptacji choroby oraz skala mini-MAC (Mental Adjustment to Cancer).
WYNIKI:
Wyniki uzyskane na podstawie BPCQ wykazują, że chore na raka piersi najczęściej uważają, że lekarze potrafią opanować ich ból; średni wynik w całej grupie wyniósł 17,09 przy czym wartości testu różnicowano w zależności od poziomu edukacji i statusu zawodowego. Najwyższą średnią ocenę w ramach kwestionariusza dotyczącego strategii radzenia sobie z chorobą odnotowywano na subskali samooceny (średnia ocena = 21,81), podczas gdy najniższą na skali katastroficznej (średnia ocena = 10,60). W badaniu odnotowano, że na odnotowane różnice największy wpływ miał poziom edukacji oraz dochodów. Średnia ocean w kwestionariuszu AIS wyniosła 28,45, a kluczowym czynnikiem różnicującym wyniki był poziom dochodów. Na skali mini-MAC najwyższe oceny odnotowano na skali ducha walki (23,43). Niewielki wpływ różnicujący na wyniki w tej skali miały czynniki społecznoekonomiczne.
WNIOSKI:
Większość chorych na raka piersi uważa, że za kontrolę bólu odpowiedzialni są głównie lekarze. Spośród strategii radzenia sobie z bólem najwyższą średnią ocenę odnotowano w subskali pozytywnej samooceny radzenia sobie z tym problemem. Wykazano, że poziom akceptacji choroby zależy od dochodów respondenta. Im większe dochody, tym większa akceptacja choroby.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.