ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Olanzapina skuteczna w leczeniu bólu

Udostępnij:
Wykazano, że dodanie olanzapiny, atypowego leku przeciwpsychotycznego do stosowanych przez chorego leków przeciwbólowych może być skuteczne w opanowaniu opornego bólu.
Według analizy, pomimo iż olanzapina nie jest zarejestrowana przez Agencję do Spraw Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) jako lek przeciwbólowy, spośród wszystkich leków przeciwpsychotycznych wykazuje najsilniejsze działanie w zakresie kontroli bólu.
Badacze korzystali z PubMedu szukając wszystkich badań dotyczących zastosowania leków przeciwpsychotycznych w leczeniu bólu. Ostateczną analizą objęto 18 badań, z czego 10 dotyczyło olanzapiny. Pozostałe badania dotyczyły kwetiapiny (cztery badania), aripiprazolu (dwa badania), risperidonu (jedno badanie) i ziprazidonu (jedno badanie).
Aktywność przeciwbólowa olanzapiny może obejmować mechanizmy opioidowe, co zostało potwierdzone w badaniach z udziałem zwierząt. Działanie to jest odwracalne naloksonem. Drugim mechanizmem działania olanzapiny jest zmniejszenie napięcia układu współczulnego, które zaostrza doznania bólowe.
Jedną z zalet olanzapiny w porównaniu do leków takich jak risperidon jest mniejsza ilość działań niepożądanych. Olanzapina może wywoływać senność, która jest odwracalna, natomiast po risperidonie mogą występować zaburzenia motoryczne, a nawet drżenia.
Postuluje się, że chorzy przyjmujący leki przeciwpsychotyczne mają obniżoną percepcję bólu. Badacze wykazali dobrą odpowiedź na dodanie olanzapiny u chorych na nowotwory, którzy nie mają w wywiadzie depresji ani zaburzeń psychiatrycznych, choć u chorych z zaburzeniami psychotycznymi, takimi jak depresja czy niepokój, odpowiedź jest lepsza.
Idealna przyszłością byłoby przeprowadzenie randomizowanych badań klinicznych, w których część chorych z tym samym rodzajem bólu otrzymywałaby leki przeciwbólowe, a kolejne podgrupy placebo i olanzapinę.
Według badaczy leki przeciwpsychotyczne mogą być skuteczne w leczeniu bólu przewlekłego z uwagi na dużą komponentę poznawczą w zakresie doświadczania bólu. Badacze uważają również, że jeśli zmniejszeniu ulegnie komponenta niepokoju, zmniejszy się natężenie odczuwanego bólu.
Również inne leki przeciwpsychotyczne mogą być skuteczne w leczeniu bólu, na przykład amitryptylina jest najskuteczniejsza w bólu neuropatycznym.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.