ONKOLOGIA
Gruczoły wydzielania wewnętrznego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pembrolizumab skuteczny w raku nadnercza?

Udostępnij:
Dwa badania University of Colorado Cancer Center zaprezentowane podczas ENDO 2018 wykorzystują nowe modele do celu identyfikacji genów oraz testowania obiecujących terapii raka nadnercza. Jeden z pacjentów leczony immunoterapia w postaci pembrolizumabu po roku leczenia wykazał 77 procentową redukcję guza oraz żadnych nowych przerzutów.
Cała historia rozpoczęła się w roku 2013, kiedy do centrum, pomimo tego, że rak nadnercza należy do nowotworów rzadkich pojawiło się 4 chorych na ten typ raka. Lekarze postanowili utworzyć wielodyscyplinarny zespół obejmujący endokrynologów, onkologów, chirurgów endokrynologicznych, patologów oraz radioterapeutów. Cel był dwojaki: zaoferowanie możliwie najlepszego leczenia oraz zidentyfikowanie nowych opcji terapeutycznych dla tych chorych.

Lekarze wspominają, ze jedną z największych barier był brak modelu preklinicznego, pomimo takich prób. Bez tego ocena potencjalnych nowych terapii oraz ich działań niepożądanych były ograniczone. Jednak już w oku 2018 zespół badaczy osiągnął sukces w utworzeniu dwóch linii oraz dwóch modeli na myszach, co pozwala na badanie potencjalnych korzyści oraz ryzyka nowych terapii.

W celu odkrycia obiecujących sposobów leczenia, grupa przeanalizowała publikacje Atlasu Genomu Raka i odkryła 12-krotny wzrost w ekspresji kinazy PBK w raku nadnercza w porównaniu ze zdrowa tkanką. Kinazy oraz enzymy, które kontrolują aktywność genów oraz deregulacja kinaz została przypisana do wielu rodzajów raka. Kinazy są również dostępne w celach poszczególnych leków. Podwyższony poziom PBK w próbkach wiązał się z krótszym przeżyciem. Badacze znaleźli inhibitor PBK HITOPK32. Podanie leku skutkowało ponad 80- procentowym zmniejszeniem wzrostu komórek raka nadnercza jak również zahamowaniem wzrostu guza w modelach zwierzęcych.

Badaczom również udało się wykorzystać tkankę pacjentów w celu stworzenia humanizowanego modelu raka nadnercza. Te modele zostały wszczepione w ludzki system odpornościowych razem z tkanką guza pozwalając badaczom na testowanie przeciwnowotworowych immunoterapii. Grupa wykorzystała zaaprobowany przez FDA pembrolizumab. Co istotne pacjent odpowiedzieli na lek. Ponad rok po włączeniu terapii pacjent miał 77 procentowa redukcję guza i żadnych nowych przerzutów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.