Specjalizacje, Kategorie, Działy

Porównanie skuteczności fulwestrantu i anastrozolu u chorych na zaawansowanego raka piersi

Udostępnij:
Podstawą hormonoterapii u kobiet w wieku pomenopauzalnym jest tamoksifen oraz inhibitory aromatazy (AI) takie jak anastrozol, eksemestan lub letrozol. Ze względu na występującą oporność na inhibitory aromatazy powstały nowe możliwości leczenia. Jednym z alternatywnych leków jest fulvestrant – selektywny antagonista receptorów estrogenowych (ER). Prezentowane badanie ma za zadanie porównać przeżycia całkowite chorych na zaawansowanego raka piersi leczonych w pierwszej linii fulvestrantem 500mg lub anastrozolem.
Kliniczną skuteczność fulvestrantu zademonstrowano w dwóch badaniach III fazy porównujących comiesięczne podanie fulvestrantu w dawce 250mg z anastrozolem w dawce 1mg dziennie w drugiej linii leczenia zaawansowanego raka piersi. Łączna analiza tych badań wykazała, ze pod względem czasu do progresji (TTP – time to progression) fulvestrant 250mg nie jest gorszy od anastrozolu. Badanie CONFIRM (Comparison of Faslodex in Recurrent or Metastatic Breast Cancer) wykazało, że fulvestrant 500mg w porównaniu do dawki 250mg wiąże się z poprawą przeżycia całkowitego (OS – overall survival) i wolnego od progresji (PFS – progression-free survival) u chorych ze wznową lub progresją podczas wcześniejszej linii hormonoterapii. Badanie II fazy FIRST (Fulvestrant First-Line Study Comparing Endocrine Treatments) wykazało, że zastosowanie fulvestrantu 500mg daje korzyść kliniczną nie gorszą niż anastrozol w pierwszej linii leczenia (72,5% vs. 67,0%).
Do badania włączono 205 chorych na zaawansowanego raka piersi. 102 chore otrzymywały fulvestrant w dawce 500mg w dniu 0, 14, 28 i dalej co 28 dni, natomiast 103 chore otrzymywały anastrozol w dawce 1mg dziennie. Średni czas do progresji wyniósł odpowiednio 23,4 miesiąca dla fulvestrantu i 13,1 miesiąca dla anastrozolu. W chwili analizy danych zmarło 61,8% chorych z grupy fulvestrantu (n=63) i 71,8% chorych z grupy anastrozolu (n=74). Mediana OS wyniosła odpowiednio 54,1 miesiąca dla fulvestrantu i 48,4 miesiąca dla anastrozolu (p=0,04).
Minusem tego badania był fakt, że pierwotnie ocena OS nie była planowana, a została dodana dopiero po opracowaniu wyników TTP. Kolejnym czynnikiem jest fakt, że w ocenie nie brano pod uwagę wszystkich chorych. Ponieważ jednak fulvestrant wydłużył OS w porównaniu do anastrozolu planowane jest kolejne badanie III fazy – FALCON (Fulvestrant and Anastrozole Compared in Hormonal Therapy Naïve Advanced Breast Cancer). (al)
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.