Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profilaktyczna mastektomia u chorych z mutacją genu BRCA1/2 zmniejsza ryzyko nawrotu procesu nowotworowego.

Udostępnij:
Podczas tegorocznego spotkania ASCO (American Society of Clinical Oncology) zaprezentowano wyniki badania sprawdzającego wpływ profilaktycznej mastektomii (RRM, risk-reducing mastectomy) zdrowej piersi na przeżycie całkowite (OS, overall survival), u chorych z mutacją BRCA1 lub BRCA2 i wcześniej leczonym rakiem przeciwnego gruczołu sutkowego.
Grupa badana składała się z 515 chorych kobiet (399 z mutacją BRCA1 i 116 z mutacją BRCA2). U 225 pacjentek wykonano profilaktyczną mastektomię (177 BRCA1, 48 BRCA2). Grupa chorych, u których wykonano RRM i grupa kontrolna nie różniły się znacząco pod względem wielkości guza, zajęcia węzłów chłonnych, stopnia zróżnicowania, receptorów hormonalnych i HER2 oraz zastosowanej hormonoterapii. Średni wiek wynosił 42 lata w grupie bez RRM i 38 lat w grupie po RRM. Średni okres od rozpoznania pierwotnego raka piersi do wykonania RRM wyniósł 2,3 lat. Leczenie 50% chorych po wykonanej RRM obejmowało radioterapię w porównaniu do 68% pacjentek z grupy kontrolnej. Częściej natomiast otrzymywały one chemioterapię – 66% (grupa chorych bez RRM 49%) i poddawały się częściej profilaktycznemu usunięciu przydatków (81%) niż chore z grupy bez RRM (67%).
Mediana obserwacji wynosiła 11,7 lat. Czas obserwacji liczony był od rozpoznania pierwotnego raka piersi. W tym okresie stwierdzono 58 przypadków raka przeciwnej piersi u kobiet niepoddanych RRM i 4 takie przypadki w grupie leczonej RRM. W trakcie trwania badania w grupie bez RRM stwierdzono 45 zgonów w porównaniu do 17 zgonów w grupie z wykonaną RRM. Dziesięcioletnie OS obserwowano u 80% u chorych bez RRM i 90% u chorych po RRM.
Podsumowując – profilaktyczna amputacja piersi u nosicielek mutacji genu BRCA1 lub BRCA2 z wcześniej rozpoznanym rakiem jednej piersi zmniejsza ryzyko rozwinięcia się nowotworu po stronie przeciwnej i daje 10% poprawę w zakresie 10-letniego przeżycia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.