Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prognostyczne znaczenie limfocytów naciekających guza w potrójnie ujemnym raku piersi

Udostępnij:
Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że obecność limfocytów naciekających guza (TILs – tumor-infiltrating limphocytes) w wysoko proliferujących rakach piersi jest związana z odpowiedzią patologiczna na chemioterapię neoadjuwantową i wpływa na przeżycie całkowite (OS – overall survival) i wolne od choroby (DFS – disease-free survival). W prezentowanym badaniu określono prognostyczne znaczenie występowania TILs w potrójnie ujemnym raku piersi.
Badanie przeprowadzono wykorzystując materiał histopatologiczny kobiet chorych na potrójnie ujemnego raka piersi leczonych adjuwantowo w dwóch badaniach klinicznych: ECOG 2197 (doksorubicyna z cyklofosfamidem vs. docetaksel) i ECOG 1199 (porównanie czterech schematów leczenia taksanami po zastosowaniu antracyklin). Z badania ECOG 2197 uzyskano 191 preparatów nadających się do analizy, a z badania ECOG 1199 wybrano losowo 315 preparatów.
Spośród próbek pochodzących od 506 chorych 25 nie nadawało się do analizy. 481 preparatów analizowano pod kątem zawartości limfocytów naciekających guza śródnabłonkowo (iTILs – intraepithelial TILs) oraz w zrębie (sTILs – stromal TILs). Uzyskane wyniki odniesiono do czasu DFS i OS. Średnia czasu obserwacji wyniosła 10,6 lat.
Obecność TILs stwierdzono w większości preparatów (80% sTILs, 15% iTILs). Zaobserwowano, że wyższy odsetek sTILs wiązał się z lepszym rokowaniem – na każde 10% wzrostu ilości sTILs notowano 14% zmniejszenie ryzyka wznowy lub śmierci (p=0,02), 18% zmniejszenie ryzyka powstania odległej wznowy (p=0,04) i 19% zmniejszenie ryzyka zgonu (p=0,01). Wyższy odsetek iTILs również wykazywał korzystny wpływ na DFS i OS, jednakże ze względu na rzadsze występowanie nie uzyskano istotności statystycznej.
Powyższe badanie wykazało, że ilość sTILs ma znaczenie prognostyczne u chorych na potrójnie ujemnego raka piersi otrzymujących chemioterapię uzupełniającą.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.