ONKOLOGIA
Gruczoł krokowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rad-223 opóźnia pogorszenie jakości życia u chorych na CRPC

Udostępnij:
Analiza danych z badania klinicznego 3. fazy ALSYMPCA wykazała, że leczenie radem-223, radiofarmaceutykiem emitującym promieniowanie alfa poprawia jakość życia (ang. quality of life, QoL) w porównaniu do placebo u chorych na raka prostaty opornego na kastrację (ang. castration-resistant prostate cancer, CRPC) z obecnością przerzutów do kości.
Autorzy badania podkreślają, że u chorych na CRPC z obecnością przerzutów do kości często obserwuje się takie objawy jak ból, zmęczenie, jadłowstręt oraz rzadziej objawy uciskowe rdzenia kręgowego, co nagle i znacząco pogarsza jakość życia chorych i przyczynia się do zwiększonej śmiertelności
Badanie wykazało, że zastosowanie radu-223 wydłuża czas przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS), podobnie jak czas do pierwszego objawowego zdarzenia kostnego. Badanie obejmowało prospektywną ocenę jakości życia chorych za pomocą kwestionariuszy EuroQoL EQ-5D oraz Functional Assessment of Cancer Therapy–Prostate (FACT-P). Wyniki tego badania opublikowano na stronie internetowej Annals of Oncology. Analizą objęto populację zgodną z zaplanowanym leczeniem – chorych losowo przydzielono do grupy otrzymującej rad-223 oraz standardowe leczenie (n=614) oraz do grupy otrzymującej jedynie standardowe leczenie (n=307).
Poprawę w zakresie jakości życia na podstawie punktacji EQ-5D stwierdzono u większej ilości chorych w ramieniu leczonym radem (29,2% vs 18,5%, p=0,004; OR 1,82; 95% CI 1,21-2,74). Podobnie u 24,6% chorych w grupie otrzymującej rad stwierdzono poprawę w punktacji FACT-P, w porównaniu do 16,1% chorych w grupie placebo (OR 1,7; 95% CI 1,08-2,65; p=0,02). Skala FACT-P obejmuje miedzy innymi trzy obszary – stan emocjonalny, wydolność, objawy związane z rakiem prostaty. Nie wykazano różnicy w poprawie jakości życia u chorych, którzy byli leczeni docetakselem (p=0,637) i bisfosfonianami (p=0,977). U mniejszej ilości chorych leczonych radem doszło do pogorszenia jakości życia na podstawie skali EQ-5D (36% vs 54% w grupie placebo, OR 0,48; 95% CI 0,34-0,67; p< 0,001). Odsetek chorych, u których doszło do pogorszenia jakości życia na podstawie punktacji w skali FACT-P nie różnił się istotnie pomiędzy grupami.
Pogorszenie jakości życia w czasie jest charakterystyczne dla chorych na raka prostaty i może być czynnikiem prognostycznym wskazującym na gwałtowną progresję choroby. Rad-223, który opóźnia pogorszenie jakości życia w czasie jest cennym leczeniem dodatkowym.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.