ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Raka wątroby można leczyć na wiele sposobów

Udostępnij:
- Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Studiów nad Wątrobą wszystkie techniki małoinwazyjne poza chemioembolizacją i termoablacją mieszczą się w gdzieś w środku, jeśli chodzi o częstość ich stosowania w medycynie klinicznej - przypomniał prof. Krzysztof Zieniewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji „Patologie w diagnostyce i leczeniu nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego”. Technik małoinwazyjnych jest sporo. Czy to oznacza, że żadna z nich nie jest najlepsza?
Techniki laparoskopowe w chirurgii raka wątroby sięgają lat 90. XX w., a ich rozwój postępował wolno. Pierwsze operacje wykonywali chirurdzy niemieccy i z Dalekiego Wschodu u chorych na raka wątrobowokomórkowego. Typowymi wskazaniami są do tych zabiegów są małe guzy o typie HCC, ale nie ma randomizowanych badań, które „ustawiają” miejsce chirurgii laparoskopowej w leczeniu raków pierwotnych wątroby. Te badania są prowadzone na małych grupach pacjentów (zazwyczaj od 50 do 100). W chirurgii otwartej natomiast rozmiar guzów operacyjnych wynosi od 3 do 8 cm. Śmiertelność operacyjna, szpitalna jest porównywalna w obu metodach, choć nieco wyższa w chirurgii otwartej, ale na to wpływa także sama selekcja pacjentów. Przeżycia 5-letnie są w obu metodach porównywalne, co potwierdza wniosek, że laparoskopia jest równoważną metodą do metody otwartej.
Laparoskopowo można już pobrać wycinek wątroby do przeszczepienia, choć potrzebna jest do tego specjalna sala operacyjna z możliwością wizualizacji 3D z wykorzystaniem zaawansowanego technologicznie sprzętu, jak na przykład nóż harmoniczny. W laparoskopowych operacjach wątroby pomagają kombinowane urządzenia do jednoczasowego zszycia tkanek, co pozwala na sprawniejsze i szybsze przeprowadzenie operacji.
Inną metodą leczenia nowotworu wątroby, polegającą na lokalnej destrukcji guza, jest termoablacja, dziś złoty standard leczenia dotyczący guzów o niewielkiej objętości. Przy niewielkich rozmiarach guza termoablacja jest równoważna z metodą otwartą czy z resekcją. Jej odmianą jest ablacja mikrofalowa o większej strefie koagulacji w krótszym czasie, co powoduje dokładniejsze zniszczenie komórek guza. Termoablacje i resekcje są porównywalne przy guzach o rozmiarze 5-6 cm. Przy niewielkich rozmiarach ablacja jest równoważna z chirurgia otwartą. W leczeniu paliatywnym stosowany jest system habiba. Także laser ma zastosowanie w leczeniu nowotworu wątroby, choć przy tej metodzie jest niewielki odsetek wznowy miejscowej, dobre przeżycie roczne, ale słabsze przeżycie odległe. Innymi metodami leczenia są radioterapia oraz cyberknife, a także ultradźwięki czy elektroporacja, która pozwala na uzyskanie śmierci komórki nowotworowej dzięki zniszczeniu struktury błony komórkowej, przy czym naczynia krwionośne nie zostają uszkodzone. Ta metoda ma największe znaczenie przy leczeniu nowotworów trzustki.
Kolejna metodą jest radiologia interwencyjna poprzez embolizację guza, co doprowadza do jego zniszczenia. Kolejna jest chemioembolizacja, czyli podanie leków drogą tętniczą, która charakteryzuje się 75-procentową odpowiedzią i niskim odsetkiem powikłań.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.