Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rezonans lepszy niż mammografia w screeningu raka piersi?

Udostępnij:
Skrócone protokoły rezonansu magnetycznego MRI mogłyby w sposób dramatyczny poprawić diagnostykę raka piersi I prowadzić do łatwiejszej diagnozy wielu kobiet, w szczególności tych z szybko rosnącym guzem, wynika z obecnie trwającego badania.
Zdaniem niemieckiej badaczki, mammografia wykrywa wolno rosnące guzy piersi i nadal dostarcza fałszywe wyniki negatywne dla guzów szybko rosnących, co powoduje dobre uzasadnienie dla poszukiwania nowych metod.

Tradycyjnie MRI jest wykorzystywane tylko do charakterystyki guza, ale zdaniem badaczki widoczne są przewagi MRI jako precyzyjnej metody diagnostyki raka piersi. Dodaje ona, że MRI ma profil wrażliwości, który jest pożądany w screeningu.

Typowe badanie MRI trwa 40m minut i generuje kilkaset obrazów. Skrócone badanie trwa 3 minuty i generuje tylko jeden obraz. Zespół wykazał efektywność diagnostyczną MRI we wcześniejszym badaniu oraz wyższą wykrywalność raka piersi. W ostatnim badaniu wykazano, że screening MRI poprawia wczesną diagnozę.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.